A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a növekedési hitelprogram (nhp) finomhangolása, valamint egyes finanszírozási lehetőségek bővítése mellett döntött a program kapcsán beérkezett vállalkozói és hitelintézeti szakértői véleményeket figyelembe véve - tette közzé honlapján a jegybank. Az nhp második szakasza (nhp2) során a teljes 2000 milliárd forintos keretösszeg, illetve annak az első, 500 milliárdos részletének 90 százaléka csak új hitelek nyújtására, míg 10 százaléka a meglévő hitelek kiváltására fordítható. A forrást nulla százalékon biztosítja az MNB a bankoknak, amelyek azt legfeljebb 2,5 százalékos kamattal hitelezhetik ki a kkv-knak.
Az MNB a hitelintézetek és a vállalati szektor javaslatai nyomán döntött a módosításoktól annak érdekében, hogy a program minél szélesebb körben biztosítsa a kkv-k forráshoz jutását. Erre tekintettel a monetáris tanács és az MNB vezetése az nhp egyes feltételeinek módosításai mellett döntött, ezek a kapcsolódó részletes feltételek kidolgozását és az azokat is tartalmazó terméktájékoztató publikálását követően, 2014. január 1-jén lépnek majd hatályba.
Jöhetnek az őstermelők
A mai bejelentés hangsúlyozza, hogy a vonatkozó jogszabályok, azaz a kkv-kről szóló és más kapcsolódó törvények nem zárják ki az őstermelőket és családi gazdálkodókat a kkv körből. Így az MNB nem tartja az nhp feltételrendszerével ellentétesnek a Magyarország területén működő több mint 500 ezer őstermelő és családi gazdálkodó hitelezését, amiről jegybanki állásfoglalást juttat el hitelintézeti partnereinek.
Már tízmilliárd lesz a limit
Az nhp keretében jelenleg az egy kkv által - kapcsolt vállalkozásaival együtt - felvehető kölcsön összege 3 millió forinttól 3 milliárd forintig terjedhet. A maximális limit azt jelenti, hogy az új forinthitelek és a forinthitel-kiváltások az nhp1 és nhp2 szakaszában együttvéve nem haladhatják meg a 3 milliárd forintot; az első szakasz II. pillérében és a második szakasz II. pillérében történő devizahitel-kiváltások együttes értéke szintén legfeljebb 3 milliárd forintot tehet ki. Januártól az összevontan fennálló forintügyletekre (új hitelek nyújtása és forinthitel-kiváltások) és devizahitelek kiváltására külön-külön a jelenleg érvényes felső korlát 10-10 milliárd forintra emelkedik. Az MNB szerint az emelése biztosítja, hogy azon kkv-k se szoruljanak ki az nhp2-ből, amelyek az első szakaszban forinthitel-kiváltás céljából történő nagyobb igénybevétel miatt a limit emelése nélkül nem tudnák beruházási terveiket refinanszíroztatni a második szakaszban. A 2013. szeptember végi adatok alapján - alacsony darabszámuk ellenére - hitelösszeg szerint a kkv-hitelállomány teljes összegének csaknem 25 százalékát teszik ki a 3 milliárd forintnál nagyobb összegű kölcsönök, amelyek döntő hányada beruházási hitel.
És a lízing is befér majd
Az nhp2 keretében finanszírozható lesz a lízing is januártól. Mivel a lízing tevékenységet nagy arányban erre szakosodott pénzügyi vállalkozások végzik, a pénzügyi termékek szélesebb kínálata oly módon válhat elérhetővé nagy volumenben a vállalkozások számára, ha az MNB partnerkörébe tartozó hitelintézetek és a végső adós kkv-k közé pénzügyi vállalkozások beékelődhetnek közvetítőként. Az MNB tehát továbbra is csak a partnerkörbe tartozó hitelintézetekkel áll majd szerződéses kapcsolatban, és számukra nyújt fedezett hitelt, az eddigi gyakorlatnak megfelelően, továbbá a hitelintézetek tartoznak felelősséggel azért, hogy az általuk, de pénzügyi vállalkozás közvetítésével nyújtott ügyletek minden tekintetben megfeleljenek az MNB által támasztott feltételeknek - hangsúlyozta a jegybank. A hitelintézet a pénzügyi vállalkozás felé a közvetítő tevékenységéért díjazást számíthat fel azzal, hogy a pénzügyi vállalkozás által nyújtott lízing vagy hitel kkv által fizetendő teljes költsége továbbra sem haladhatja meg a jelenlegi szabályok szerinti 2,5 százalékos maximált kamatmarzsot.