"Hiú ábránd volt azt gondolnom, miszerint a nyári hónapokat eltölthetem anélkül, hogy a kormány figyelemelterelő, saját gondjait, gyengeségeit és nyilvánvaló hibáit leplezni próbáló politikai propagandája megszólalásra, vagy legalább is blogírásra kényszerítene. Most is csak azért nyúltam a billentyűzethez, mert a miniszterelnöki szóvivő múlt heti, az államadósság témájában folytatott intellektuális ámokfutására inkább ezen a helyen, mintsem egymás utáni sajtónyilatkozatokban szeretnék reagálni" - írja Oszkó Péter a többé-kevésbé rendszeresen vezetett blogjában.
"Persze már önmagában pikáns, hogy az az ember, aki kinevezése utáni egyik első megszólalásával romba döntötte a forint árfolyamát, és önös politikai érdekből közvetlenül kimutatható, azonnali károkat okozott háztartások százezreinek, most általános gazdaságpolitikai hibákat szeretne másokon számon kérni és jogi felelősséget hárítani rájuk. Ennél azonban sokkal inkább bosszantó, hogy a kormány szokásos kommunikációs módszerével az olyan egyébként tényleg fontos témában, mint az államadósság kérdése, nyilvánvalóan torzít, félretájékoztat és félrevezet."
A Fidesznek vállalnia kell a felelősséget
"Anélkül, hogy hosszabb szakmai magyarázatokba bonyolódnék, elsőként szeretném kijelenteni, hogy a Bajnai kormány nem, hogy nem hibáztatható bármilyen arányú államadósság növekményért, hanem bárki másnál többet tett azért, hogy az ország adósságproblémái mielőbb megoldódjanak. A válságkezelő kormányzás alig egy éves időszakában több intézkedés szolgálta a költségvetési kiadáscsökkentést, mint akár előtte, akár utána bármikor. Bármiféle kormányzati kommunikáció, ami ezt az időszakot úgy kívánja beállítani, mintha az akkor hozott döntések bármelyike kedvezőtlen hatást gyakorolt volna az adósságpályára, nyilvánvaló manipuláció, és félreérthetetlen módon jelzi a jelenlegi kommunikációs kampány nyilvánvaló motivációit."
Oszkó a bejegyzésben visszatekint a 2002-es kormányváltásra, amikor is a Orbán-kormány úgy adta át a kormányzást, hogy a 2002-es államháztartási hiányadat eleve hamis volt - hisz az államadósság jelentős részét a Magyar Fejlesztési Bankban rejtették el. A választások előtt döntött a kormány az adósságnövelő lakáshitel-programból, majd ellenzékbe kerülve sem fékezte az ígéretversenyt, hanem rálicitált a kötekező szocilista kormányok őrült költekezéseire. 2006-ot követően pedig minden eszközzel akadályozta a konszolidációt és az adósságcsökkentést, ideértve példának okáért az ún. szociális népszavazást, vagy akár azt is, hogy az ebben az időszakban már a Fidesz irányítása alatt álló önkormányzati szektor mindvégig az átláthatatlan gazdálkodás és a hatványozott, olykor spekulatív célú adósságfelhalmozás jegyében működött.
Oszkó szerint a jelenlegi kormánypárt jelentős részt saját magának okozta a bajt, és mind populista ellenzéki politizálásával jelentősen hozzájárult az államadósság problémájának kialakulásához, mind jelenlegi intézkedéseivel hatványozottá tette azt, így az elkövetkező időszak kínkeserves takarékossági intézkedéseiért a felelősséget minden értelemben vállalnia és viselnie kell.