Várhatóan teljes mértékben sikerül kihasználni a 2015-ig rendelkezésre álló időben a Halászati Operatív Program (HOP) mintegy 13 milliárd forintos keretét a magyar halászatnak - mondta Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára. A program forrásait eddig 68 százalékban sikerült lekötni, sok helyütt már meg is valósították a beruházásokat a kedvezményezettek. A vállalkozások által lekötött pénzből 8,5 milliárd forintot mikro-, kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) használják fel, eddig összesen 202 kedvezményezett van. Várhatóan jövőre elindul a HOP közösségi marketing programja, illetve az innovációra fordítható források is elérhetőek lesznek. A helyettes államtitkár szerint minden korábbi halfogyasztást népszerűsítő program folytatódni fog.

A magyarországi halfogyasztás jelenleg 4,2-4,5 kilogramm évente, nagyjából felét azonban a tengeri hal, illetve az abból készült készítmények adják. Az elmúlt időszak beruházásaival azonban jelentősen javult a hazai halastavi gazdálkodás versenyképessége, új feldolgozókapacitásokkal, innovatív termékekkel bővült a hazai gyártású készítménypiac is. Egyre többen látnak fantáziát az intenzív tokhaltartásban, illetve a kaviár előállításban, továbbá egyre több helyütt kísérleteznek eddig édesvízi akvakultúrában nem tenyésztett új fajokkal, mint a barramundi, vagy a magyar szürkeharcsa.

Az aszály, a takarmányár és a termelés egyéb költségeinek növekedése a viszonylag kedvező idei értékesítési lehetőségek ellenére is megviseli és sérülékennyé teszi az ágazatot. A tógazdasági termelésben a saját eredményeinken alapuló becslések szerint mintegy 20 százalékkal csökkenhet 2012-ben a vállalkozások jövedelmezősége - mondta Lévai Ferenc, a mintegy ezer hektáron gazdálkodó Aranyponty Zrt. elnök-vezérigazgatója. A társaság múlt évi árbevétele 1,1 milliárd forint volt, az idén azonban 10 százalékos bevételcsökkenésre számítanak. Ezért a múlt évi mintegy 140 millió forintos nyereség az idén várhatóan 60-70 millió forintra csökken - tette hozzá, ám a körülményeket tekintve a vezérigazgató elégedett cége teljesítményével. Mint mondta, a vásárlóerő ebben az ágazatban is korlátozta termelői árak emelkedését, az idén eddig összesen 4-5 százalékos emelést sikerült elérniük a vállalkozásoknak, amit legfeljebb a karácsonyi főszezon eredményei módosíthatnak még.

A takarmányvásárlás emelkedő költségei miatt tartják jelentős eredménynek, hogy a földtörvény tervezete a korábbiaktól eltérően nem mezőgazdasági termőterületként kezeli a halastavakat, hanem alapvetően állattartó telepként, és így nem kényszerülnek majd a nagyobb, több száz hektáros halgazdaságok feldarabolására a tervezet birtokmérettel kapcsolatos korlátozásai miatt. Ráadásul ez a besorolás lehetőséget ad arra is, hogy a tógazdaságok tulajdonosai is vásárolhassanak, vagy bérelhessenek majd jelentősebb méretű takarmánytermő területet is.  Ehhez már sikerült megállapodni a szaktárcával arról, hogyan feleltessék meg a haltermelést az egyéb állattenyésztési ágazatokban használt uniós terminológiának. A tógazdasági haltermelés ugyanis szintén jelentős gabonafogyasztó ágazat. Azt ugyancsak fontos eredménynek tartotta az ágazat helyzetét értékelve, hogy a kormány elé terjesztett áfacsökkentésről szóló javaslatban a halat szintén az alapvető élelmiszerek közé sorolták, és bízik benne, ez így is marad, amikor a kabinet esetleg majd dönt a kérdésben.