Az adatok szerint a négy magyarországi vesetranszplantációs központban összesen 196 veseátültetés történt; elhunytból 162, élő donorból 34 esetben. A legtöbb veseátültetést - 125-öt - a Semmelweis Egyetemen végezték, a Pécsi Tudományegyetem 25, a Debreceni Egyetemen 28, míg a Szegedi Tudományegyetemen 18 vesetranszplantáció történt - írj az MTI összefoglalójában.
Májátültetés 59 volt tavaly.
A két hazai szívtranszplantációs központban 34 szívátültetést végeztek, ebből 24 műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajor Szív- és Érgyógyászati Klinikáján, tíz beavatkozást pedig a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben.
Tüdőátültetést 14 esetben végeztek tavaly az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán, míg négy esetben kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetést végeztek a Semmelweis Egyetemen.
Az OVSZ tájékoztatása szerint a donort jelentő intézményekből átlagosan 4,31 jelentés érkezett. A legaktívabb intézményből 13 jelentés történt, és 8 szervadományozás valósult meg. A legaktívabb donorjelentő orvos pedig hét lehetséges donorról adott értesítést.
A tavalyi év során az Eurotransplant együttműködésben 70 külföldi donorszerv beültetése történt meg Magyarországon, ezek között 35 vese, 1 hasnyálmirigy, 15 máj, 17 szív, 2 tüdő. A hazai szervátültetések 26 százaléka külföldről érkező szervvel történt - írták.
A transzplantációs várólistán 2021-ben 1774 beteg fordult meg, 413 új beteg került fel várólistára, az év végén pedig 1313 beteg várakozott életmentő szervátültetésre. A transzplantált betegek várakozási ideje a tüdőátültetés esetén volt a legrövidebb, 0,41 év. Szív- és májátültetés esetén átlagosan 0,67 és 1,06 évig várakoztak a betegek. A kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetése esetén 3,52 év, valamint a vesetranszplantációnál 4,08 év volt a várakozási idő.