Tordai Bence országgyűlési képviselő fordult írásbeli kérdéssel a nemzetgazdasági miniszterhez, amelyben többek között arra volt kíváncsi, hogy a Paks II. beruházásban részt vevő vállalkozásoknál sor került-e munkaügyi vagy munkavédelmi ellenőrzésre 2024-ben, és amennyiben igen, akkor az ellenőrzések milyen megállapításokkal zárultak, mely cégeknél tapasztaltak jogsértéseket, azok milyen típusú jogsértések voltak, és milyen szankciókat szabtak ki.

Emellett arra is rákérdezett a párbeszédes képviselő, hogy terveznek 2025-ben a Paks II. beruházásban részt vevő vállalkozásoknál munkaügyi vagy munkavédelmi ellenőrzéseket?

Nagy Márton megbízásából Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára válaszolt, aki azt közölte, hogy a Paks II. beruházásnál 2024-ben 29 munkáltatót érintően foglalkoztatás felügyeleti, 10 munkáltatót érintően pedig munkavédelmi ellenőrzéseket folytattak le a hatóságok.

A foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzés alá vont 29 munkáltató közül 16 munkáltatót érintően állapítottak meg jogsértést.

Az államtitkár tájékoztatása szerint „a feltárt jogsértések főként a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével kapcsolatos bejelentési kötelezettség megsértése, munkaszerződés nélküli foglalkoztatás, munkaidő nyilvántartási kötelezettség megsértése, kifizetett munkabér elszámolásáról írásbeli tájékoztatás elmulasztása, jogviszony megszűnésével összefüggő igazolás kiadásának elmulasztása, heti munkaidőre, vasárnapi munkavégzésre vonatkozó előírások megsértése voltak”.

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 7 munkáltatót érintően 7 601 600 forint összegben szabott ki bírságot, 9 munkáltatónál jogsértést megállapító, vagy jogsértés megszüntetésére kötelező és figyelmeztetés szankciót alkalmazó határozatot.

Emellett 10 munkavédelmi ellenőrzés alá vont munkáltató közül mind a 10 munkáltatót érintően jogsértéseket állapított meg a hatóság.

A feltárt jogsértések többek között: emelőgép létesítés, üzembe helyezés szabályainak megszegése; emelőgépek, teherfelvevő eszközök időszakos vizsgálatának elmulasztása, szakképzettség (kezelői jogosultság) hiánya; munkaeszköz magyar nyelvű kezelési- (használati), karbantartási utasítás hiánya vagy nem megfelelő tartalma, munkavédelmi képviselőválasztás megszervezésének elmulasztása, kockázatértékelés hiánya nem veszélyes munkafolyamatoknál, technológiánál, munkaeszköznél, tevékenységeknél; egyéni védőeszköz juttatási rend szabályozásának hiánya.

A hatóság 1 munkáltatót érintően szabott ki munkavédelmi bírságot 1 280 000 forint összegben, 7 munkáltatót érintően hiányosság megszüntetésére kötelező és figyelmeztetést tartalmazó határozatot adott ki, továbbá 5 esetben helyszíni bírságot szabott ki összesen 100 000 forint összegben természetes személyekkel szemben. Két munkáltató ellenőrzése még nem zárult le.

Az idei évi ellenőrzéseket firtató kérdésre pedig úgy válaszolt Fónagy János, hogy

a foglalkoztatás-felügyeleti és munkavédelmi hatóság, ahogy eddig, úgy idén is rendszeresen végez ellenőrzéseket a beruházásnál.

Így készül Paks II. szíve

Már kovácsolják Szentpéterváron az új paksi atomerőmű központi elemét, a reaktortartályt.