Csak az IMF megállapodás hozhatja vissza a forgalmat a Budapesti Értéktőzsdére, mert bár jó cégek forognak itt, a bizalmatlanság nagyon komoly - mondták el a Raiffeisen elemzői a társaság mai tájékoztatóján. Török Zoltán, a bank vezető elemzője szerint a megállapodás 285 forintra hozhatja le a forintot, a hosszú lejáraton minimum 50, de jobb esetben akár 100 bázispontot meghaladó hozamcsökkenést hozhat az állampapír-piacon és újból szóba kerülhet a kamatcsökkentés a monetáris tanácsban is, sőt már a piaci vélekedések tekintetében is. Török szerint a legoptimistább megoldás szerint is nyáron lehet megállapodni.

Mindez azt jelentheti, hogy ha megvan a hitel, paradox módon már nem is kell lehívni - persze a mindenkori kamatszintek határozzák majd meg, hogy mihez nyúljunk - mondta Török. A feltételek amelyek ismertek, egyelőre általánosak, ezek tetszőlegesen kiválasztott 10 ország bármelyikének feladata lenne, azaz azt követően, hogy megkapjuk a zöld jelzést az EU-tól, önmagában az IMF-feltételek nem lehetnek akadályai a megállapodásnak.

A költségvetés bevételi lehetőségei korlátosak - a társasági adóhoz nem lehet hozzányúlni a jelenlegi gazdasági környezetben. Az SZJA-rendszerben érdemes lenne keresgélni, de az egykulcsos progresszív adó speciálisan magyar elképzelése nagyon nehezen hihető, hogy sok bevételt tud hozni a konyhára. A hazánkban még nem alkalmazott adók bevezetése - például a lakossági környezetterhelési adó - szóba kerülhet, de ez csak részmegoldás. A központi ingatlanadó bevezetése a jövő évig kivitelezhetetlen Török szerint.

A pénzügyi tranzakciós adóval kapcsolatban komoly kérdés, hogy megáll-e az uniós vizsgálat előtt jogilag. A másik oldalon viszont ez egy könnyen számolható és jól kalkulálható bevételt jelenthet a költségvetésnek. Egy megfelelően alacsony kulcs nem hozhat makrogazdasági problémát - egy ezrelékes pluszteherért az emberek és a vállalatok sem mennek majd külfldre - mondta Török.