A péntek este kiadott értékelésében a Fitch hitelminősítő ügynökség elismerően írt Magyarország erős strukturális gazdasági mutatóiról.
Mint fogalmaztak: a tavalyi 4,6 százalékos gazdasági növekedés mellett a bankszektor stabil, míg a GDP-arányos államadósság tovább mérséklődhet: 2023-ban 68,1 százalék lehet, ami kedvezőbb, mint a kormány 69,7 százalékos előrejelzése.
A szaktárca az MTI-hez eljutatott közleményében kiemelte: a hitelminősítő kedvezően értékelte a kormány hiány- és adósságcsökkentő politikáját, a magas beruházási rátát, a stabil bankrendszert és az infláció egyszámjegyűre csökkentését az év végére. Az elmúlt évtized munkájának köszönhetően Magyarországot jelenleg mindhárom nagy hitelminősítő befektetésre ajánlja, és két osztállyal magasabbra sorolják, mint egy évtizeddel ezelőtt. Mindez azt jelzi, hogy a nemcsak a befektetők, hanem a hitelminősítők is bíznak a magyar gazdaságban.
8-10 százalékos éves infláció
A jelentés rögzíti továbbá, hogy a fizetési mérleg hiánya 2023-ra 3,4 százalékra csökkenhet, az infláció az idei év végére 8-10 százalék között alakulhat, amely egybevág a kormányzat által megfogalmazott céllal.
A PM hangsúlyozza: Magyarország célja világos, vissza kell térni arra az egyensúlyi pályára, ahol a gazdaság a COVID-járvány és a háború előtt volt. Ezért a válságok ellenére a kormány 2024-ben 2,9 százalékra csökkenti a költségvetési hiányt és 66,7 százalékra javítja az államadósság szintjét, ami 10 százalékponttal kedvezőbb az uniós átlagnál, miközben a hazánknak járó forrásokat Brüsszel még mindig visszatartja.
Igazságügyi reformok
A hitelminősítő az uniós forrásokról megállapítja, hogy az agrártámogatások és az előző 7 éves pénzügyi keretből rendelkezésre álló források folyamatosan érkeznek Magyarországra. Kiemelik, hogy a nemrégiben hatályba lépett új törvény az igazságügyi reformokról mintegy 10 milliárd eurónyi kohéziós forrást kell, hogy hozzáférhetővé tegyen a kohéziós alapokból Magyarország számára.
Fitch: A Mol már könnyebben átvészelné az oroszországi szállítások fennakadását
Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról a Mol hosszú lejáratú adósság-kötelezettségeinek osztályzatára érvényes kilátást pénteken a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő egyidejűleg megerősítette a magyar olaj- és földgázipari cég befektetési ajánlású, „BBB mínusz” szintű besorolását.Bővebben --->