Idén 1,2 százalékkal zsugorodhat a magyar gazdaság (az előző prognózis még mínusz 1,0 százalékkal számolt), jövőre pedig csupán félszázalékos növekedésre számít (a korábbi 0,7 százalék helyett) a Kopint-Tárki Zrt. - derül ki a cég legújabb prognózisából. A kutatók szerint idén átlagosan 5,8 százalék lesz a pénzromlás üteme a korábban prognosztizált 5,5 százalék helyett), majd jövőre 4,5 százalék következhet (eddig 4,0 százalékot vártak).
A jövő évi költségvetési tervek teljesülése ma ugyanolyan bizonytalan, mint a 397 milliárdos megtakarítási csomag bejelentése előtt volt - véli Palócz Éva vezérigazgató. A terv ugyanis nagy összegben tartalmaz olyan többletbevételeket, amelyek befolyása bizonytalan. A Kopint-Tárki szerint ma még nem lehet tudni a jövő évi fiskális sarokpontokat, az év folyamán feltehetőleg lesz még néhány további csomag, ahogyan az 2011-ben és 2012-ben történt. A cél a deficit 3 százalék alatt tartása.
A 12 új EU-tagállam közül várhatóan négy országban lesz biztosan recesszió 2012 egészében (Csehország, Magyarország, Ciprus és Szlovénia) - mondta Vakhal Péter tudományos munkatárs. A többiekben is - Lettországot kivéve - csak mérsékelt ütemű növekedés várható. Ezek oka: a fiskális konszolidációs intézkedések, az eurózóna importkereslete csökkent, valamint több országban (Magyarország, Szlovénia és Ciprus) tartósan súlyos belső gazdasági egyensúlytalanságok vannak.
Jövőre pedig összességében mérsékelt gazdasági bővülés jöhet, kivéve ha a német gazdaság megáll. A régióban erősödik az inflációs nyomás, alapvetően az élelmiszerek és az energia drágulása miatt. A négy visegrádi országban lefelé tart az ipari dinamika: 2013 első három hónapja várhatóan nehéz lesz, az ütem jórészt a némettől függ, összességében enyhe növekedés lehet - mondta Vakhal.
Felhasználási oldalon negyedik éve csak a nettó export járul hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez, emellett a készletváltozás és a statisztikai hiba "játszik", a háztartások fogyasztása nem. A lakosság fogyasztása erőteljesen zsugorodik: 2012-ben a fogyasztás volumene alacsonyabb, mint 2003-ban volt és jövőre is csak stagnálás várható - állapította meg Palócz.
A pénzpiacokon nyugalmat várnak 2013-ban a kutatók. Az év első felében a forint árfolyamát az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos várakozások és az eurózóna válságeseményei határozzák meg - hangzik a prognózis. Az előrejelzés az idei 290 forint után jövőre 285 forintos éves átlagos euróárfolyammal számol.
Nyilvánvaló, hogy lesz EU-IMF-megállapodás, mert ilyen kamatszint mellett az ország előbb-utóbb finanszírozhatatlanná válik - véli Palócz, hozzátéve: lehet azonban, hogy addig a kormány még pár száz milliárd forintot elkölt. A hitelszerződés nélkül - ahogy emelkednek a finanszírozási költségek - jövőre csak egyre nagyobb megtakarítással lehet egy kisebb megtakarítást elérni. A jelenlegi pálya fenntarthatatlan - mondta szakértő.