Erdei a banki hitelezési kerekasztal-beszélgetésen hozzátette: a történet nem a likviditásról szól, hanem a lejárati problémákról, hiszen forintban a bankrendszer hihetetlen mennyiségű rövid távú likviditással bír.
Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség egykori elnöke kifejtette: a globális válság a kereskedelmi bankok tevékenségét önmagában visszafogja, de ugyanígy kedvezőtlenül hat a belföldi bizalom elpárolgása is. Felcsuti a kormányzati optimizmussal szemben úgy látja, a gazdaság egyetlen szereplőcsoportja sem rendelkezik derűlátó jövőképpel, márpedig enélkül nem várható gazdasági növekedés.
Kapcsolódó
A kereskedelmi bankok nem akarnak hitelt nyújtani, mert bár jók az új jegybanki hitelezés-élénkítő eszközökt, és jó ha a Bankszövetség megállapodik majd a kormánnyal valamiféle gazdaságélénkítési akciótervben, a fundamentumok erőteljesen növekedésellenesek. A bankok és a kormányzat megállapodásai nem változtatnak azon, hogy a meghatározó hitelintézetek külföldi tulajdonosai rendkívül negatívan viszonyulnak a magyar piachoz - hangsúlyozta Felcsuti.
A 2009-2010-es bécsi egyezményt felrúgta a másik fél, a bankadóval, végtörlesztéssel, miközben a 2010 közepéig a külföldi tulajdonosok tartották magukat a megállapodáshoz - mondta Erdei.
Ellentétes folyamatok vannak a gazdaságban és a bankszektorban - mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: 2012-ben a vállalati hitelek terén alacsony növekedést terveznek, bár a szektor teljes hitelállománya csökkenhet, mert a kereslet csekély, nem kis részben az ingatlanszektor teljes leállása miatt.
Az MFB vállalati hitelpiaci szerepvállalási terveit többen is kritizálták. Harmati László, az FHB Bank üzleti vezérigazgatója szerint a kialakult kereskedelmi banki struktúrában egy állami szereplő nem tudja átvenni a vállalati hitelezést. Erdei aláhúzta: amennyiben az MFB direkt szereplőként belép a vállalati piacra, olyan komoly vállalati kockázatokat vállal fel, amelyeket korábban az MFB által refinanszírozott bankok futottak.