Orbán Viktor karácsony előtt jelentette be, hogy 2022. február 1. és 2022. május 31. között a Szép-kártyákon lévő pénzt élelmiszerre is lehet költeni, magyarul fizethetünk vele a boltban.
Ez nem az első könnyítés ezzel a cafeteria-típussal kapcsolatban: korábban a kormány átjárhatóvá tette az egyes zsebeket, vagyis bármilyen turisztikai vagy vendéglátási szolgáltatásért lehetett fizetni a szálláshely, vendéglátás és szabadidő alszámláról. A kormány egyébként ennek a határidejét is kitolta 2022. szeptember 30-ig.
Mire jó ez?
A béren kívüli juttatások lényege, hogy a kedvező adózásért cserébe a kapott összeget egy meghatározott - nemzetgazdasági szempontból hasznos - célra költsék az emberek. A Szép-kártyán lévő pénzből sok család jutott el olyan belföldi szálláshelyekre, ahová lehet, hogy nem mentek volna el, ha a teljes összeget fizetésként veszik fel.
Most a turisztikai szektor sok milliárd forinttól esik el - rosszindulatú feltételezések szerint - azért, hogy az emberek ne érezzék az elszabaduló élelmiszerárak hatását a családi kasszára az áprilisi választások előtt.
Fontos, hogy alkoholt és dohányárut nem lehet a kártyával vásárolni.
A szállásadók természetesen nem örülnek a döntésnek, csak idén az első 10 hónapban 27 milliárd forintot költöttek el az emberek a kereskedelmi szálláshelyeken Szép-kártyával és ebben még nincsenek benne az egyre népszerűbb magán szálláshelyek.
Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) elnöke nemrég arról beszélt, hogy a szakmát teljesen váratlanul érte a bejelentés. A kártyát érintően tavaly bevezetett adókönnyítés célja a turizmus újraindulásának, fellendülésének segítése volt, s 2020-ban és 2021-ben is nagymértékben járult hozzá a belföldi kereslet növeléséhez, valamint a járvány miatt nehéz helyzetbe került vidéki, sok esetben családi üzemeltetésben lévő szálláshelyek, éttermek túléléséhez.
Mivel 2022 is a kilábalás éve lesz a szállásadók joggal aggódhatnak, hogy az emberek nem náluk, hanem a boltokban költik el béren kívüli juttatásként kapott összegeket.
Az emberek örülnek
A magyarok 86 százaléka támogatja a kormány döntését és örül, hogy élelmiszerre költheti a Szép-kártyán lévő pénzeket. Az ellenzők aránya csak 14 százalék - derül ki a Pulzus Kutató, lapunk megbízásából készített felméréséből.
A férfiaknál az arány 80-20, a nőknél pedig 90-10.
A kutatásból az is kiderült, hogy nem alakultak ki komoly törésvonalak a kérdésben sem kor, sem lakóhely, sem pedig iskolai végzettség tekintetében.
A 18-39 éveseknek például csak a 13 százaléka ellenzi a döntést, ez az arány a 40-59 évesek körében 14 százalék, 60 év fölött pedig 16. A nyugdíjasokat érthető módon kevésbé érinti a döntés, hiszen ők nem kapnak béren kívüli juttatásokat, mégis szimpatizálnak a döntéssel.
Ezt kell tudni a kutatásról!
A Pulzus Kutató felmérése 1000 fő megkérdezésével történt, a válaszok reprezentálják a magyar felnőtt lakosság véleményét. Ez azt jelenti, hogy az adatok nem, kor, iskolai végzettség és településtípus szerint a magyar alapsokasági adatoknak megfelelően tükrözik a felnőtt, 18 pluszos lakosság véleményét."Csatlakozz a Pulzushoz! Légy Te is véleményvezér!"