A múlt kedden kapta meg az Országos Sztrájkelőkészítő és Demonstrációszervező Bizottság négypontos követelését tartalmazó levelet az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak (ITM). A levelet Orbán Viktor miniszterelnöknek címezték.
Az ebben szereplő a követelések:
- a Munka törvénykönyve (Mt.) átfogó felülvizsgálata, különös tekintettel a rendkívüli munkaidő és a munkaidőkeret szabályozására és a munkavállalókra nézve kedvező módosítása;
- a sztrájkjog újraszabályozása, a szociális párbeszéd munkavállalói érdekeket is tükröző érdemi megállapodásokra törekvő működtetése;
- tisztességes munkáért tisztességes béreket a béregyenlőtlenségek mérséklésére is figyelemmel, a béren kívüli juttatásokra vonatkozó kedvező szabályok visszaállítása, a közszféra bérhelyzetének rendezése, különös tekintettel a Kjt. illetménytáblájának rendezésére és a diplomás bérminimum bevezetésére;
- rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozása, a korengedményes illetve a korkedvezményes nyugdíjak korszerűbb formában történő visszaállítása, a megváltozott képességű dolgozók támogatása.
Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (Maszsz) elnöke a január 5-i tüntetésen azt mondta, amennyiben nem tárgyalnak, általános sztrájkok jöhetnek.
A Varga Mihály pénzügyminiszter által jegyzett friss válaszlevél szerint a kormány álláspontja alapján az érdekegyeztetés, a szociális párbeszéd intézményi keretei között kell megvitatniuk a munkaadói és a szakszervezeti oldal képviselőinek a munka világával kapcsolatos kérdéseket azok érdemi rendezése érdekében - írta a napilap.
Emellett a kabinet nem tervezi a szakszervezetek által követelt tárgyalódelegáció felállítását sem.
Ha pedig a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma munkaadói és munkavállalói oldala közös javaslatokra jut, azokat a kormány megvizsgálja - többek közt az Mt.-vel kapcsolatosat is - írta a pénzügyér a kormány nevében.
Mindez megfelel Orbán Viktor miniszterelnök múlt csütörtöki szavainak. A kormányfő akkor ugyanis egy újságírói kérdésre azt mondta jelezte, a munkavállalókat érintő kérdésekről a munkaadói és a szakszervezeti oldalnak kell egyezségre jutnia, ezt követően kap szerepet a kormány mint végrehajtó hatalom. A politikus szerint nem mérlegelik a rabszolgatörvény újabb módosítását, visszavonását, mert a döntés meghozatala előtt már mindent szempontot mérlegeltek, szerinte egy jó törvényről van szó, amivel valaki él, valaki pedig nem.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!