Kevés az orvos és a szakdolgozó is a radiológia területén is, mondta Doros Attila, a Magyar Radiológusok Társaságának (MRT) leköszönő elnöke. A szakorvosok nagy része külföldön dolgozik, de képzett diplomás asszisztensekből is hiány van.
A hagyományos röntgenvizsgálatok 10-15 százaléka távleletezésben történik, a radiológus szakma a CT- és MR-leletek kiértékelésekor is jórészt a telemedicina nyújtotta lehetőségeket alkalmazza.
Ha nem lenne távleletezés perceken belül összeomlana a rendszer
- hangzott el a MRT sajtótájékoztatóján.
A radiológia az elmúlt évtizedekben folyamatos fejlődésen ment át, először a csontok majd a lágy szövetek is láthatók lettek felvételeken. Ugyanakkor a szakemberek szerint 60 évvel ezelőtt több mindent „láttak” a szakemberek egy röntgenképből mint ma, mivel nem volt más technológia, így sokkal intuitívabb munkára volt szükség.
Magyarországon az elmúlt tíz évben az európai uniós forrásoknak köszönhetően komoly technológiai fejlődés történt – mondta Doros Attila. Eszközellátottságban az MR-gépek számában nem állunk jól az unióban - válaszolta a Napi.hu kérdésére.
Egy 2021-es felmérés szerint Magyarországon az állami és a magánellátásban együttesen:
- 627 röntgengép,
- 198 mammográfia,
- 40 angiográfiás gép,
- 203 CT,
- 144 MR,
- 1300 ultrahang készülék van.
A következő öt évben nem várható jelentős technikai változás a radiológia területén, a de a szakember a mesterséges intelligencia céltudatos alkalmazását vetíti előre.
Míg korábban egy mellkas CT fél óráig tartott ma öt másodperc alatt elkészül, és ennyi idő alatt 1000-1500 felvétel készül a betegről. A radiológia sok társszakmának nyújt segítséget, többek között a fül-orr gégészetnek, az idegsebészetnek, a nőgyógyászatnak, a belgyógyászatnak, a sebészetnek, az onkológiai betegeknek és még sok már területnek - mondta Berényi Ervin.
Sokan várnak vizsgálatra
A koronavírusjárvány miatt a várakozók száma a radiológia területén is feltorlódott, heterogén, hogy mennyit kell várni egy-egy vizsgálatra. Van olyan térség, ahol egy héten belül időpontot kap a páciens, általánosságban CT-re egy-két hónapot, MR-re öt-hat hónapot kell várni, de a daganatgyanús betegek esetében maradt a 14 napos szabály vagyis két héten belül MR vagy CT-vizsgálatot kell biztosítani számukra – hangzott el az eseményen.
A szűrővizsgálatokon belül a mammográfiás vizsgálatok kétévenkénti ismétlésének megvan a társadalmi előnye. Arra egyelőre nincs adat, hogy egy évente megismételt ultrahangvizsgálat milyen pozitív eredményt jelentene a lakosság számára. Kostyál László szerint egy ilyen típusú szűrés bevezetésének van egy olyan kockázata is, hogy ha a páciensben találnak valami teljesen ártalmatlan elváltozást és a beteg addig nem tudott róla az egy pszichés terhet is jelenthet számára, valamint lehet, hogy ezután további teljesen értelmetlen vizsgálatoknak vetik alá.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!