A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

Az elmúlt év végén fejeződött be a nagykőrösi Alföld Aqua Termálfürdő és Strand felújítása, ami tavaly márciusban indult és magánbefektetői beruházásban valósult meg. A beruházó cég, a Spring Project Kft. a fürdőfejlesztési uniós keretből 231 millió forintot nyert el az 580 millió forint összértékű fejlesztéshez, a további 350 milliót a társaság saját forrásból fedezte.

A 2010. március 31. óta tartó munkálatok során megépült egy új, 25 méteres úszómedence, egy fedett, egész idényben üzemelő tanuszoda, egy meleg vizes, termálfürdős medence és egy olyan terápiás központ, amely rehabilitációra és gyógyászati tevékenységekre − torna, gyógytorna és rehabilitációs kezelések − is alkalmas, emellett egy szaunavilág részleg is épült. A fürdő a 950 méter mélyen található, magas kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos sótartalmú, 48 Celsius-fokos termálvízen túl hideg vizes kútja által még természetes ásványvízbázissal is rendelkezik.

Jelentős fejlesztések valósultak meg a Tolna megye északnyugati részén lévő, közel tízezer lakosú Tamási termálfürdőjében is. A hét hektáron, szép környezetben kiépített, egész évben működő fürdő − amely 1973-ban nyitotta meg kapuit − eddig is számos látogatót vonzott: a mozgásszervi és egyéb panaszokra jótékonyan ható 52 Celsius-fokos, alkáli-kloridos, hidrogén-karbonátos gyógyvíz az elmúlt évtizedekben a környék idegenforgalmi központjává tette a kisvárost. S mivel a fürdő a megye egyik legkeresettebb idegenforgalmi létesítményévé nőtte ki magát, elengedhetetlenné vált bővítése és felújítása. Ez késztette arra az önkormányzatot, hogy 2008-ban pályázzon az Új Magyarország Fejlesztési Terv Dél-dunántúli Operatív Programja támogatási rendszerében kiírt "egészségturisztikai fejlesztések ösztönzése" forrásaira.

A cél a bővítés mellett az akadálymentesítés volt. Ennek szellemében épült meg − uniós források segítségével − egy modern, fedett termálfürdő az elmúlt év őszére. A fejlesztés összköltsége meghaladta az 1,5 milliárd forintot, amelynek 46 százalékát az elnyert uniós forrásból, a fennmaradó 54 százalékot pedig saját erőből fedezte a város.

A másfél milliárdos tamási fürdőfelújítás 46 százalékát uniós forrásból fedezték

Bükkszéken évtizedek óta dédelgetett álom teljesülhet azzal, hogy a település 50 milliós uniós forrást nyert el, melynek segítségével a helyben található Salvus vizet is a turizmus szolgálatába állíthatják. A gyógyvizéről már korábban is ismert, 800 lakosú Heves megyei település még 2010-ben pályázott a Salvus gyógyfürdő és strand fejlesztésére, melynek tervezett összköltsége közel 1 milliárd forintot tesz ki. A cél − mint azt Zagyva Ferencné, a község polgármestere elmondta −, hogy a Salvus vízre építve az eddiginél többet profitáljanak a turizmusból, s ezzel tovább fejleszthessék a települést. A hátrányos helyzetű térségben ugyanis nagy a munkanélküliség.

A beruházással − amelynek munkálatai a tervek szerint idén márciusban indulnak el − nemcsak a strand újul meg és gazdagodik élményelemekkel, hanem a híres vízre alapozva a gyógyászati részleg is kiépül. A fürdő területére tájba illeszkedő, emberléptékű komplexumot terveztek, mely a felújított nyári strandfürdővel a jövőben már a téli hónapokban is fogadhatja a vendégeket, s nem utolsósorban kiépül a Salvus vízre alapozott gyógyászati részleg és szaunakülönlegességek is helyet kapnak. A tervek szerint a nyári strandrészleg márciusban kezdődő felújítása június közepére elkészül, a téli új gyógyászati részleg kiépítése pedig november végére fejeződik be.