Rengetegen jelentkeztek az egyetemi kancellári posztokra. A ma záruló pályázatról egyelőre nem kerültek ki adatok, a Napi.hu annyit megtudott, hogy az elmúlt hét péntekéig hatvanan nyújtották be pályázati anyagukat, így nem lenne meglepő, ha száz fölötti jelentkezőt regisztrálnának. Az élénk érdeklődés egyik oka vélhetően az, hogy a felsőoktatási intézmények gazdasági ügyeit jövőben vezetők számára nem állított komoly feltételeket a kiíró EMMI.
Az állami fenntartású felsőoktatási intézmények kancellári pályázatainak leadási határideje 2014. augusztus 12. - válaszolta kérdéseinkre az Emmi sajtóosztálay, majd így folytatódott levelük: Tekintve, hogy postai úton is el lehet juttatni az oktatásért felelős minisztériumhoz a pályázatokat, így még nem tudhatjuk hány pályázó lesz az egyes intézmények vonatkozásában.
A nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint a személyi javaslatok felterjesztéséről az oktatásért felelős miniszter gondoskodik. A kancellárok kinevezésére viszont miniszterelnök jogosult.
A felsőoktatási intézményekbe kinevezendő kancellárok 2014. szeptember 1-jétől folyamatosan, a bírálati és értékelési folyamat előrehaladásától függően lépnek munkába, az ősz folyamán minden intézményben lesz kancellár.
Sem közgazdasági, sem jogi végzettség nem szükséges, csupán hároméves szakmai gyakorlat egy intézmény vezetésében. Az ellenzéki pártok és egyetemi vezetők által is keményen kritizált kancellári rendszer bevezetése idén őssze esedékes. A kencellár belépésével megszűnnek a felsőfokú intézményekben a gazdasági igazgatói posztok, mert az új poszton megjelenő felel a felsőoktatási intézmény gazdasági, pénzügyi, kontrolling, számviteli, munkaügyi, jogi, igazgatási, informatikai tevékenységéért, az intézmény vagyongazdálkodásáért, ideértve a műszaki, létesítményhasznosítási, üzemeltetési, logisztikai, szolgáltatási, beszerzési és közbeszerzési ügyeket is, irányítja e területen a működést - vagyis prktikusan az egész intézményért.
Klinghammer a kancellárok feladatairól
Klinghammer István, a felsőoktatásért felelős korábbi államtitkár így nyilatkozott a kancellári rendszerreől idén januárban: A kancellária intézményéről magánemberként annyit mondhatok, amikor rektor lettem 2000-ben, akkor folytak a Duna-parti építkezések, és előtte voltunk a Trefort-kert, a Bölcsészkar felújításának. Elgondolkodtam rajta, hogy jó lenne, ha lenne az ELTE-nek egy kancellárja, mert embert próbáló feladat az egyetemen az oktatás, kutatás feltételeit biztosítani, hogy megfelelő oktatókar legyen, megfelelő hallgatóállomány, megfelelő szakok induljanak, és hogy egy egyetem üzemeljen, kvázi gondnokolni az egyetemet szerintem nem a rektor feladata.Németországban is kancellárok vannak, Amerikában nem így hívják, ott igazgató, igazgatótestület van, ez sem ördögtől való. Furcsa lenne elvárni egy rektortól, aki kiváló jogász, történész, geológus, mérnök, orvos, hogy hirtelenjében az egyetemnek ezt a működését is ellássa.