A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

A 2012. január elsején életbe lépett új felsőoktatási törvény megszabta az elkérhető önköltségi díjak (korábban költségtérítési díjak, lényegében tandíjak) szakonkénti minimális és maximális mértékét. E sávokba általában belefértek a korábban kialakult díjak, de nem minden esetben. A Műegyetemen 610 ezer forint volt például az MBA-mesterképzés díja egy félévre, amit így csökkenteni kellett a szakra vonatkozó maximális 400 ezer forintra, ami sajátos helyzetet teremtett. Egy-egy szak speciális esete, így az MBA-szakoké is, bizonyára elkerülte a jogszabályalkotó figyelmét − véli Andor György, a BME rektorhelyettese, egyben a szak egyik vezetője.

A korábbi magasabb ár számos speciális szolgáltatás költségeit is fedezte, így a kiemelt magyar és esetenként külföldi oktatói gárdát, a teljes tananyagellátást, az előadások videofelvételeit, a hétvégi oktatást és a sok más tekintetben is exkluzív oktatási feltételeket. Mivel a színvonalból nem kívánunk engedni, a következő évfolyamnál csekély változtatások mellett próbálunk meg kijönni a drasztikusan csökkent díjakból. Reméljük, hogy a szabályok változása, illetve a hallgatói létszám emelkedése távlatilag megoldást ad majd − mondta Andor. A 2012 szeptemberében felvételt nyerő hallgatók e jogszabályi baki nyomán mindenesetre szerencsés helyzetbe kerülnek.

A sokszor sajátos helyzetű részidős szakok problémájára Bódis József, a Magyar Rektori Konferencia elnöke is felhívta már a figyelmet. Érdekes módon e képzéseknél az önköltségi díjsávok alsó és felső határai is problémásak lehetnek. Ez a képzési forma − tekintve a fele-, harmadannyi kontakt órát − alacsonyabb költségű is lehet, de magasabb is. Az oktatás időszükségletének rövidítése kifejezetten emelheti is a költségeket, hiszen ehhez sokkal színvonalasabb tananyagellátás is kapcsolódhat, de intenzívebb oktatás, több konzultáció, drágább oktatástechnika és magasabb színvonalú adminisztrációs kiszolgálás is − véli a szakember.