Új eredményre lettek figyelmesek a diabétesszel foglalkozó szakértők, akik arra jutottak, a túlsúlycsökkentő, azaz bariátriai műtétek után elért testsúly és vércukorszint hosszú távon is fenntartható, szemben a hagyományos gyógyszeres kezeléssel. Utóbbinál ugyanis a gyógyszer elhagyásával a panaszok visszatérnek, ezt erősíti meg a Semmelweis Egyetem legújabb elemzése, melyben fontos következtetéseket vonnak le a cukorbetegség kapcsán.
Mint a vizsgálatból kiderült,
a halálozás csökkentése, a komplikációk elkerülése és az életminőség tekintetében is nagyobb egészségnyereséggel jár a műtét, mint a konzervatív kezelés.
Kapcsolódó
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának egyetemi tanára, a kutatás egyik szerzője rávilágít, a műtétnek a testsúlyra és egy minőségibb életre gyakorolt pozitív hatása hosszabb távon fennmarad. Így a tanulmány szerint nagymértékben javul a beteg vércukor-anyagcsere állapota, még a magas vérnyomás is megszűnhet, csökkennek a mozgásszervi, ízületi panaszok. „Valamennyi vizsgált cukorbetegség-szövődmény esetén a műtét hatására hosszabb lett a betegségmentes túlélés” – jelezte Kaló Zoltán.
Bár a kezdeti nagyfokú javulást némi testsúlynövekedés és vércukor-anyagcsere rosszabbodása követheti, a vércukorszint emelkedése jóval kisebb mértékű, mint a konzervatív terápia mellett – árnyalja a képet Kovács Gábor első szerző, a Semmelweis intézményének vezető kutatója.
„A cukorbetegség az egyik leggyakoribb oka a szív- és érrendszeri szövődményeknek, a vakságnak, az alsó végtag amputációjának vagy a művesekezelés szükségességének. Ezek a súlyos szövődmények is elkerülhetőek a testsúly jelentős csökkentésével” – magyarázza Kovács Gábor, megjegyezve, folyamatos kezelés kell a tartós eredményekhez.
A 45 év felettiekre kihegyezett kutatás vezetője szerint a műtét költsége gyorsan megtérül, mivel az eredmények rövid távon jelentkeznek és tartósak maradnak.
Számításaik alapján a két leggyakoribb bariátriai műtét 100 beteg esetében 750 millió és 1 milliárd forint közötti közvetlen egészségügyi közkiadás-csökkentéssel jár. Az életminőséggel korrigált életév nyereség – ami a várható élettartam növekedése mellett figyelembe veszi azt is, hogy a betegek milyen életminőségben élnek – 1,35-1,5 év a három BMI-kategóriában.
A szerzők érvelése szerint a ma alkalmazott, gyógyszeres kezelések részben az elhízást, részben pedig a cukorbetegséget és annak szövődményeit célozzák, és mivel az okot nem képesek megszüntetni, élethosszig kell őket alkalmazni.
A bariátriai műtétek bevonása a közfinanszírozásba viszont egy, az állami ellátásból jelenleg hiányzó, alapvetően eltérő megközelítésű terápiás formával egészítenék ki a betegutat, amelyek a szövődmények szempontjából is kiemelt jelentőségű preventív eljárást jelenthetnének
– húzta alá Kaló Zoltán a frissen publikált vizsgálat nyomán.
A súlycsökkentő műtétek nagyobb egészségpolitikai prioritásáért küzdenek
Korábban írtunk arról, hogy a bariátria műtét olyan gyomor-bél műtét, amit testsúlycsökkentés céljából végeznek a kórosan elhízott pácienseknél, s Magyarországon jelenleg nem közfinanszírozott még az ilyen típusú műtét. Viszont már benyújtottak a NEAK-nak egy beadványt, hogy teremtsék meg a lehetőségét az állami ellátás keretében is a bariátria műtétek elvégzésének. Azt ebben a cikkben jártuk körül, hogy a bariátriai műtéteket annak tükrében főleg érdemes lehet tb-finanszírozottá tenni, hogy a komolyabb súlyfelesleggel küzdő elhízottak száma EU-szerte csak Máltán magasabb, mint hazánkban. Ráadásul minden el nem végzett ilyen műtét elhalasztása mintegy 20 millió forint veszteséget jelent a társadalomnak.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!