A Magyarország Barátai Alapítvány megkereste a Siemenst, hogy a Paksi Atomerőművel kapcsolatos vállalásaikat tudják-e teljesíteni – írja a Hungary Today.
Oliver Sachgau, a Siemens Energy szóvivője "Ungarn Heute" elkötelezettségéről számolt be, ezért is sürgették a kiviteli engedélyek megadását.
Alapvetően kötve érezzük magunkat a 2019-től meglévő szerződésekhez, és a Paks II. projektben vállalt kötelezettségeink teljesítéséhez szükséges kiviteli engedélyekért folyamodtunk a Szövetségi Gazdasági és Exportellenőrzési Hivatalhoz. Az engedély még mindig függőben van, nem tudjuk megmondani, hogy mikor kapjuk meg. A politika elsőbbsége nemcsak ebben a konkrét esetben, hanem elvileg is vonatkozik ránk. Ez természetesen azt is jelenti, hogy betartjuk a meglévő szankciós szabályokat
– fogalmazott a Siemens szóvivője.
A Paks 2 építéséről Gulyás Gergely kijelentette, ha jövőre sikerül elkezdeni az építkezést, akkor az atomerőmű „reálisan 2032 táján működni tud”. Nehézség azonban, hogy a beszállítók között lévő amerikai és német cégek továbbra is szeretnének részt venni a paksi bővítésben, de ehhez az adott állam engedélye kell. Kérdés, hogy a Siemens megkapja-e ezt.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, hogy a Siemens nem nélkülözhetetlen, három-négy nyugat-európai cég is át tudja venni a szerepét.
Szijjártó Péter: Ez Magyarország szuverenitásával szembeni támadásnak minősül
A berlini kormány továbbra is blokkolja, hogy a Siemens Energy a korábbi megállapodások értelmében leszállítsa az irányítási rendszert az új paksi reaktorblokkokhoz, miközben a német vállalat konzorciumi partnere, a francia Framatome esetében már megtörtént a jóváhagyás – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Párizsban.
Kiemelte, hogy az irányítási rendszert ehhez egy német–francia konzorcium szállítja, azonban mivel ez ma kettős felhasználású technológiának számít jogi szempontból, a jelenlegi európai szabályozási környezetben az adott nemzeti exporthatóságnak kell engedélyeznie a polgári felhasználást is, ami Franciaország esetében már megtörtént, Németország esetében azonban még nem.
"A franciák teljes mértékben észszerűen, pragmatikusan, racionálisan állnak ehhez a kérdéshez, nem politikai vagy ideológiai megközelítést alkalmaznak, a fizikai valóságból indulnak ki, a fizikai valóság pedig az, hogy a nukleáris energia igenis fenntartható, olcsó, környezetkímélő és hatékony módja az energia-előállításnak, és a jelenlegi, rendkívül ingadozó, észszerűtlenül magas árakat hozó nemzetközi energiapiaci környezetben egyfajta biztonságot is ad" – hangoztatta Szijjártó Péter.
A tárcavezető hozzátette, hogy ezzel szemben a német kormány továbbra is blokkolja, hogy a Siemens Energy a már leszerződött irányítási rendszert leszállítsa a paksi atomerőműhöz.
„Ez a szuverenitásunkkal szembeni támadásnak is minősíthető, hiszen az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, az energiamix összeállítása nemzeti hatáskör” – szögezte le a miniszter.