Két javaslat volt a monetáris tanács előtt: egy 50 és egy 25 bázispontos emelésre vonatkozó opció, végül jelentős többségben az előbbit szavazták meg a tagok. Amennyiben a kockázati megítélés és az inflációs kilátások érdemben tovább romlanak, további kamatemelés válhat szükségessé - mondta Simor András jegybankelnök.

Stagnálást vár a jegybank

A hivatalosan csütörtökön megjelenő inflációs jelentés jövőre 5 százalékos inflációval és 0,1 százalékos gazdasági növekedéssel, míg 2013-ra 2,6 százalékos árindexszel és 1,6 százalékos GDP-bővüléssel számol. 2013 első felére elérhetővé válhat az inflációs cél, de ehhez szigorú kamatpályát kell fenntartani. A stáb elemzése szerint némileg tovább szigorodnak a monetáris kondíciók, azaz további kamatemelés várható.

Lakossági fogyasztás érdemi bővülésére nem számít az MNB, az export kilátások mindeközben romolhatnak. A beruházási aktivitásban szintén nagy kockázat rejlik.

Veszélybe kerülhet a jegybanki függetlenség

A jegybanki függetlenséggel nem összeegyeztethető, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben kritizálja a jegybank döntését - válaszolta kérdésre Simor. Erről szól a jegybanktörvény módosítása is, és ezt nem csak az MNB, hanem nemzetközi szervezetek is így gondolják.

Amíg a jegybanki függetlenség csorbításának kockázata felmerül, addig nem lehet érdemi együttműködésről beszélni a monetáris testület és a kormány között. Elfogadhatatlan, hogy kormányzati politikusok mindenre megesküsznek, hogy tiszteletben tartják azt és utána sorozatosan az ellenkezőjét cselekszik.

A monetáris tanács üdvözli a kormány és a Bankszövetség között létrejött megállapodást, mely mérsékli a devizaadósok terheit, ezáltal erősítheti a bankok hitelezési aktivitását. A bankrendszer likviditásának bővítését a jegybank már többször elősegítette (például a tartalékráta csökkentésével, különböző határidejű devizaswapokkal), annak érdekében, hogy ne jelentsen ez gátat a hitelezésben. A hitelezés korlátai azonban nem likviditási, hanem kockázatvállalási korlátok, illetve az utóbbi időben a kormányzati intézkedésekhez vezető banki veszteségek eredménye.

A devizatartalékok gazdaságélénkítő felhasználása semmilyen eddigi beszélgetésen nem merült fel és remélhetőleg ez így is marad - mondta a jegybankelnök.

Elemi fontosságú az EU-IMF és a kormány közti megállapodás

Elemi fontosságú, hogy megállapodás szülessen az EU-IMF és a kormány között. A jegybanktörvény kapcsán Simor elmondta, hogy nem kellene ilyen sebességgel elfogadni, mérlegelni kellene a kockázatokat, mivel a törvény gyors átnyomása hazárdjáték Magyarország pénzügyi stabilitásával.

Bár voltak előrelépések a törvény módosításában, két jelentős kérdés maradt, amelyben nem történt előrelépés. Ez az alelnököknek és a monetáris tanács tagjainak a száma, valamint az alelnökök kinevezési rendje. Nincs szükség harmadik alelnökre, szemben a jegybanktörvény tervezetében javasolttal. Egy olvasata van ennek a döntésnek, a jegybanki függetlenség befolyásolása egy újonnan beemelt taggal.

Rogán Antal képviselő felvetése szerint az új javaslat arra jelent megoldást, hogy ne egyszerre járjon le az alelnökök meghatalmazása, azonban erre más javaslat is létezik: meg lehet hosszabbítani egyes tagok kinevezését.