A legfrissebb adatok szerint 4069 pedagógus írta már alá azt a nyilatkozatot, hogy ha státusztörvény a jelenlegi formájában hatályba lép, akkor az aláíró pedagógus megszünteti közalkalmazotti jogviszonyát. A civil szervezet, aHang folyamatosan nyomon követi, hogy hány pedagógus mérlegeli, hogy elhagyja a pályát a státusztörvény bevezetése esetén. Április 5-én 3246 aláírója volt a petíciónak.
A kormány tervei szerint 2023. június 1-től minden közoktatásban dolgozót – tehát az egyházi, alapítványi, magánintézmények dolgozóit is – egy egységes jogállási törvény hatálya alá terelnének.
A státusztörvény a pedagógus szakszervezetek szerint mindenkire nézve rendkívül hátrányos rendelkezéseket tartalmaznak, de a közalkalmazottak esetében a különbség drámai.
Ilyen következményekkel járna a státusztörvény bevezetése:
- Elveszi a nevelőtestület szakmai szabadságát, a fontos döntéseket átadja a tankerületeknek.
- A napi maximum munkaidő 8-ról 12-re, a heti 32-ről 48 órára nőne.
- A törvény megtiltja, hogy a pedagógusok bármilyen formában kritikusan szólaljanak fel a közoktatás állapotával kapcsolatban, legyen ez akár egy tüntetés, interjú vagy blogbejegyzés.
- A bérsávok olyan szélesek lesznek, hogy az megengedi, hogy a munkáltató szubjektív megítélése alapján, akár 600 ezer forintos fizetésbeli különbség legyen a munkavállalók között.
- A státusztörvény a diákokat is bünteti, ha az intézmény pedagógusai sztrájkolnak.
- A törvény szerint a pedagógus magatartása technikai eszközökkel ellenőrizhető.
- A státusztörvény röghöz köt. A lemondási idő az eddigi 2 hónapról 6 hónapra nő.
- A szabadságok száma 46-ról 35 napra csökkenhet, mert a szabadsága alatt 15 munkanapra bármire (akár pakolásra, takarításra is) berendelhető a pedagógus.
- A státusztörvény szerint a tanév hossza legalább 180 tanítási nap lenne. A miniszter jogosult a tanévet július 15-ig meghosszabbítani.
- A státusztörvény megnehezíti a szakszervezetek munkáját is.
Szeptembertől, akár 20 ezer tanár is hiányozhat a közoktatásból. Ha még több pedagógus elmegy a pályáról a már amúgy is hiányzó 16 ezren kívül, akkor az oktatással ugyanaz történik, mint ami az egészségügyben, mondta korábban Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke.