A kereskedelmi szálláshelyek - folyó áron számolt - összes bruttó árbevétele 10 százalékkal emelkedett és megközelítette a 46 milliárd forintot. Ebből a szállásdíj-bevétel 9 százalékos növekedéssel 27,3 milliárd forintra, a vendéglátásból eredő bevételek 22,8 százalékos emelkedéssel 10,4 milliárd forintra nőttek, miközben az egyéb szolgáltatások bevétele 0,2 százalékkal 8 milliárd forintra csökkent folyó áron. A külföldi szállásdíjbevétel 8,1, a belföldi 11 százalékkal magasabb volt az előző év májusinál.
A szállodák szobakihasználtsága 3,1 százalékponttal 63,6 százalékra nőtt.
Idén májusban az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 12 százalékkal nőtt, és megközelítette az 569 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 1,4 millió volt. A vendégéjszakák 83 százalékát adó szállodákban 5,3 százalékos volt a forgalom növekedése. A külföldi vendégéjszakák száma mindegyik turisztikai régióban nőtt. Tízből 6 éjszakát Budapest-Közép-Duna-vidéken töltöttek a külföldiek, ahol 5,3 százalékos emelkedést mértek a szálláshelyek.
A belföldi vendégek száma 6,8, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 7,4 százalékkal bővült májusban, és megközelítette az 1,2 milliót. A vendégéjszakában mért forgalom a közösségi szálláshelyek kivételével mindegyik szállástípusban nőtt. A legnépszerűbb szállástípusban, a szállodákban 5,7 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma.
A csökkenő forgalmú Tisza-tótól eltekintve a turisztikai régiókban 5-15 százalékkal több éjszakát töltöttek el a belföldi vendégek.
A forgalom dinamikus növekedésében szerepet játszhatott, hogy a pünkösdi hosszú hétvége ebben az évben májusra, az elmúlt évben júniusra esett.
Májusban Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 1,2 százalékkal többet, 2 milliárd forintot költöttek az azt elfogadó 2130 szálláshelyen.
Idén január-májusban a kereskedelmi szálláshelyek 7,1 százalékkal több, összesen 10 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 5,4 százalékkal (5,3 millió), a belföldi vendégek 9,1 százalékkal több (4,7 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
A szállodák szobakihasználtsága 2,7 százalékponttal 55,6 százalékra emelkedett.
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 11 százalékkal több, 171 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ezen belül a szállásdíjbevétel 10 százalékkal nőtt, és megközelítette a 97 milliárd forintot.
Fotó: Napi.hu/Szabó Dániel