Nem csökken a gettósodó településrészek száma annak ellenére, hogy több program is indult ennek érdekében - adta hírül a Népszava. A napilapot megkereső, szociális és esélyegyenlőségi területen dolgozó szakemberek azzal magyarázták ezt, hogy rengeteg visszaélésre adnak lehetőséget a projektekhez kapcsolódó, jelentős uniós forrást felhasználó pályázatok.
A telepfelszámolásra és az ott élők felzárkóztatására szánt pénz jelentős része kormányközeli emberekhez, vállalkozókhoz kerül. - Az egyes projektek előkészítésébe nem vontak be szakembereket - állította egy, a szociális ágazatban évtizedek óta dolgozó informátor. - Helyettük olyanokat foglalkoztatnak, akik részt vettek az adott térség kormánypárti képviselőjének választási kampányában.
Az esetleges visszaélésekre utalnak a pályázati anyagok is. Közepes kutatókedvvel is több olyan települési pályamunkát is találtak a lap munkatársai, amelyek szóról szóra megegyeznek.
- Jó néhány pályamunkáról kikérték a véleményem - mondta egy szociális területen dolgozó szakember. - Több olyannal is találkoztam, ahol a szövegben néhány helyen egy másik település neve szerepelt, mert elfelejtették kijavítani. A pályázati anyagokat ugyanis jellemzően nem a települések írják, hanem az adott képviselőhöz tartozó körök kapják meg a feladatot.Több falusi polgármester is elismerte, azt sem tudta, mi szerepelt a pályázatban, amikor beadták. Hiába mondtam nekik, ez hatalmas butaság, hiszen ha nyernek, ők felelnek mindenért, nem hitték el, mert nekik azt hazudták, hogy a pályázat írójáé a felelősség.
A fotó forrása: Shutterstock