Magyarországnak kulcskérdés a beszerzési források diverzifikálása, hogy minél több forrásból vásárolhasson gázt - vélte Szijjártó. Mivel jelenleg bizonytalan a horvátországi LNG-terminál építése, valamint a Horvátország által kínált ár is jóval az elérhető piaci ár felett van, továbbá az is bizonytalan, hogy Romániában mikor kezdik meg amerikai és osztrák vállalatok a tengeri gázmezők kitermelését, indokolt újabb gázbeszerzési forrásokat bevonni - magyarázta.
Egy ilyen lehetséges forgatókönyv az LNG-vásárlás olaszországi kikötőkön keresztül. Jelenleg azonban ennek nem adottak az infrastrukturális feltételei, hiszen nincs gázvezeték-összeköttetés az olasz LNG-kikötők és Magyarország között. Ezért kötöttek megállapodást Szlovéniával, mert ha összekötik a két ország gázvezeték-hálózatát, fizikailag lehetővé válik a gázvásárlás az olaszországi LNG-kikötőkből. Magyarország és Szlovénia közös pályázatot adott be az Európai Unióhoz, hogy gázvezeték-rendszerük összekötése kerüljön fel az úgynevezett közös érdekű beruházások listájára, ami az előfeltétele annak, hogy uniós forrásokat kapjanak ehhez a fejlesztéshez - magyarázta.
Jelenleg egyeztetnek arról, hogy a két ország hálózatát összekötő interkonnektor milyen kapacitású legyen. Az előzetes igényfelmérés azt mutatta, hogy mind hazai, mind nyugat-európai, mind amerikai energiavállalatok határozottan érdeklődnek és érdekeltek az így esetlegesen létrejövő gázszállítási kapacitás lekötésében - mondta, majd hozzátette, hogy valódi piaci igény és valódi magyar ellátásbiztonsági érdek is fűződik az LNG-vásárláshoz Olaszországból, ennek alapfeltételeként pedig a magyar és a szlovén gázvezeték-hálózat összekötéséhez.
Az Európai Tanács döntése tavasszal várható az ügyben.