A szociális hozzájárulási adó (szocho) tavaly júliusi bevezetése óta jelentősen felértékelődött az adókedvezményes befektetési lehetőségek szerepe. Az Orbán-kormány által bevezetett új adó miatt ugyanis a 15 százalékos kamatadó mellé egy 13 százalékos kötelezettség is társul a befektetéssel megszerzett kamat- és egyéb jövedelmekre. Ez 100 ezer forintos megszerzett hozam esetén 15 ezer forintról 28 ezerre növelte a fizetendő közterheket.
A tartós befektetési számla (tbsz) és a nyugdíj-előtakarékossági számlák (nyesz) kivételt képeznek ezen adók megfizetése alól. Fontos azonban, hogy ennek is több feltétele van, így érdemes résen lenni.
Kapcsolódó
A tavalyi évet több mint 40 ezer darabos növekedéssel zárta a tbsz-ek száma, a nyesz-ek esetében 860-al csökkent az állomány. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) erről szóló adatai alapján elmondhatjuk, hogy a magyarok inkább középtávra fektetik be a pénzüket, hosszú távra nem akarnak, vagy sokkal inkább nem tudnak tervezni.
November-decemberben van a dömping
A számokból az is kitűnik, hogy az utolsó negyedévben nőtt a legnagyobb mértékben a tbsz-ek száma. Ez nem meglepő, hiszen decemberben rendszeresen nagy a hajrá, ennek az értékpapírszámla-típusnak ugyanis egyik legfontosabb jellemzője, hogy úgynevezett „gyűjtőévvel” indul, amely után nem lehet több pénzt befektetni az adott számlára.
Érdemes átnézni a befektetési portfóliónkat, hiszen egy jó döntéssel tízezreket, százezreket is lehet spórolni – egymillió forintos hozam esetén például 280 ezer forintot spórolhatunk meg, ha 5 évig tartós befektetési számlán tartjuk a pénzünket. Tbsz esetén 5 éves befektetéssel érdemes számolni, de akkor is jobban járunk, ha legalább 3 évig ott tartjuk a megtakarított pénzünket.
Még az idén érdemes elkezdeni
Ha még az év végéig nyitunk számlát, akkor a befizetési időszak (vagy gyűjtőév) idén december 31-én véget ér és 2025. január 1-jétől már a 3 vagy 5 éves lekötési időszak veszi kezdetét.
Ezen megtakarítások után nincs szocho adófizetési kötelezettség. Személyi jövedelemadó (szja) mentességet is kapunk, de legalábbis adómegtakarítást nyújt, attól függően, hogy a számlát meddig tartjuk meg:
- 3 év után 10 százalékos adót kell fizetni,
- 5 év után pedig mentesülhetünk a személyi jövedelemadó megfizetése alól.
Szociális hozzájárulási adót akkor nem kell fizetni, ha legalább 3 évig tartós befektetési számlán tartják pénzügyi eszközeiket a megtakarítók. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ezen változtatni fog: csak akkor nem lesz alapja a tbsz-en tartott eszközökkel szerzett hozam szocho-fizetési kötelezettségnek, ha azután egyáltalán nem kell szja-t fizetni, minden egyéb esetben fizetni kell az extra 13 százalékos adót is.
Öt évnél rövidebb időre is opció ugyanakkor a tbsz, így még akkor is érdemes ezt a konstrukciót választani, ha tudjuk, hogy hamarabb szükségünk lehet az ott elhelyezett vagyonra.
Van még egy kis idő
Érdemes még 2024-ben elindítani a számlát, hiszen így rövidebb lesz az adókedvezmény vagy adómentesség eléréséhez szükséges időszak, mintha csak 2025 januárjában nyitnánk meg a számlát, hiszen akkor csak 2026. január 1-jével tud elindulni a lekötési időszak.
Fontos, hogy évente csak egy számlát nyithat egy magánszemély egy szolgáltatónál. Ez a konstrukció mindenkinek megéri, nincs olyan befektetői kör vagy szegmens, akinek nem érdemes tartós befektetési számlát (is) nyitni. A számlára helyezett pénzükből különböző befektetési alapokba, részvényekbe és kötvényekbe fektethetünk, amelyek között található alacsonyabb és magasabb kockázatú is. Így mindenki ki tudja választani, hogy mi illeszkedik a céljaihoz és a kockázatvállalási kedvéhez.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!