Barcza annak alapján, hogy korábban beszélt hitelminősítőkkel, úgy látja: olyan logika mentén dönthetett a leminősítésről a Moody's, hogy a végtörlesztés nyomán csökken a banki hitelezés, ami pedig a gazdasági növekedést fékezi tovább. Az Orbán Viktorral folytatott megbeszélésekről részleteket az elemző nem árult el az adásban.
Zsiday Viktor, a Plotinus Alapkezelője egyebek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy az IMF-től olcsóbban kaphat az ország finanszírozást, ám ezért cserébe elvárásai lesznek a Valutaalapnak.
Pogátsa Zoltán közgazdász szerint eddig sem volt unortodox a gazdaságpolitika, hanem innen-onnan összeszedett ortodox elemekből állt össze. Az IMF azt szokta mondani, hogy legyen stabil költségvetés és ezen belül favorizálja a kiadás oldali megszorításokat - tette hozzá.
Zsiday úgy vélte, amíg az eurózónában nem kezelik megfelelően a válságot, Magyarországon is rosszabbodni fognak az életkörülmények.
A kormány ott követett el nagy hibát, hogy nem kiszámítható a gazdaságpolitika - fogalmazott Pogátsa.
Barcza szerint az verhette ki a biztosítékot, hogy a kormány beavatkozik a magánjogi szerződésekbe - lásd a végtörlesztést. Hozzátette: ha viszont a bankok egyetértésével sikerül a devizakitettséget csökkenteni, pár éven belül biztonságosabb országgá válhatunk, ha nem, újabb és újabb forintválságok jöhetnek.
Arra a kérdésre, hogy jó-e, hogy még nem vagyunk eurózóna-tagok, Zsiday úgy vélte: az hogy még forint van, segítheti a kormányt, hiszen rövid távon bizonyos problémákat lehet kezelni az elinflálással, bár ez hosszú távon nem jó eszköz. Barcza szerint rövid távon jó volna, ha volna eurónk, de hosszú távon a jó gazdaságpolitika a döntő.