Az Együtt-PM a nők társadalmi jelenlétének erősítéséért 30 százalékos női kvótát kíván bevezetni a jövőben az Országgyűlésben - mondta Szelényi Zsuzsanna a párt vasárnapi, Budapesten megtartott sajtótájékoztatóján. Ennek érdekében, egy erre a célra létrehozott honlapon nyilatkoztatni kívánják a 2014-es választás valamennyi jelöltjét arról, hogy mi a véleménye a női kvótáról, majd az eredményeket nyilvánosságra hozzák - közölte a párt elnökségének tagja az MTI beszámolója szerint. Mindennek alapján a következő Országgyűlés feladatául jelölnék ki a női kvóta bevezetését - tette hozzá a politikus.
Szelényi Zsuzsanna elmondta, Magyarországon a népesség felét kitevő nők aránya a politikában mindössze 9 százalék és a vállalatvezetők között is csupán 5 százaléknyi a nő. Ez is okozza, hogy a nemzetközi felmérések szerint, a nők esélyegyenlőségét tekintve Magyarország csupán a 87. helyen áll az országok rangsorában. Szelényi Zsuzsanna szerint a nemzetközi tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy hatékonyabban, kevesebb korrupcióval működnek azok a szervezetek, amelyek vezetését legalább egyharmadnyi arányban nők látják el. Hozzátette, nem hívei ugyan az adminisztratív eszközöknek, ám mégis szükségesnek tartják a kvóta bevezetését, mert az Országgyűlésben ezen a területen az elmúlt 20 évben nemhogy javult, hanem folyamatosan romlott a helyzet.
Szabó Tímea, az Együtt-PM társelnöke azt hangsúlyozta: nem azért kell több nő a közéletbe, hogy ők jobban érezzék magukat, hanem azért, hogy javuljon a társadalom általános közérzete. Szerinte, ha a nők egyaránt ki tudják teljesíteni az életüket a munka és a gyermeknevelés területén, akkor ez jótékonyan fog hatni a gyermekvállalásra, vagyis az ország demográfiai folyamataira is.
Ennek érdekében fogalmazott meg programot az Együtt-PM a női esélyegyenlőség javítására, amelyet a következő napokban mutatnak be. Ebben egyebek között javaslatokat tesznek a gyermekvállalás támogatásának növelésére, a kisgyerekes anyák munkába állásának segítésére, a családon belüli erőszak, az abortuszok, a prostitúció visszaszorítására. A többi között, a GYES és a GYED ideje alatt a nők ingyen vehetnének részt a felsőoktatásban, illetve a családtámogatásokat a jövőben az infláció és a gazdasági növekedés tükrében automatikusan emelnék. Továbbá jelentősen bővítenék a bölcsődei és óvodai férőhelyeket. Szükségesnek tartják, hogy a nőt a szülés előtt foglalkoztató munkaadónak legyen részmunkaidős foglalkoztatási kötelezettsége abban az esetben, ha a kisgyermekes anya vissza akar menni dolgozni, illetve újra törvényjavaslatot nyújtottak be annak érdekében, hogy a családon belüli erőszak esete ne magán, hanem közvádas legyen.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!