Radó Péter korábban "brutális káoszt" jósolt

"Várható az implementációs katasztrófa" - írta Radó Péter oktatáskutató az Oktpolcafé blog decemberi bejegyzésében.   "Az államtitkárságnak - számos más dolog mellett - le kellene vezényelnie egy közigazgatási reformba ágyazott oktatásirányítási reformot, be kellene járatnia egy részleteiben nem létező központi kincstári finanszírozási rendszert és át kellene vennie az iskolákat a jelenlegi tulajdonosoktól. Mindezeken kívül oktatásirányítóinknak le kellene bonyolítania egy tantervi és érettségi reformot, át kellene alakítania a tanulói támogatások rendszerét, be kellene vezetnie egy nagy rakás új iskolai programot, létre kellene hoznia a szakfelügyeletet és a megyei pedagógiai intézeteket, ki kellene neveznie néhány ezer új iskolaigazgatót, létre kellene hoznia egy vadonatúj tankönyvkiadási és terjesztési rendszert, ki kellene dolgoznia a pedagógus előmeneteli rendszer részleteit, meg kellene teremtenie a kötelező óvodáztatás és mindennapos testnevelés feltételeit, gründolnia kell magának egy pedagógus kamarát, el kellene indítania a befagyott uniós fejlesztési programokat...()...A kockázatok: időben ki nem fizetett fizetések, jóváhagyott költségvetési keretek miatt kényszerűen elbocsájtott pedagógusok és más iskolai alkalmazottak, az alábecsült költségek miatti kifizetetlen közüzemi számlák, jóváhagyott program hiányában és időben ki nem adott adminisztratív engedélyek miatt bezárt intézmények, a tanévkezdéskor meg nem érkező tankönyvek, a saját pénzükből tankönyvpótlékokat fénymásoló pedagógusok, időben ki nem nevezett igazgatók, szülők rohangálása egyik hivatalból a másikba a beiskolázási időszakban, az irányítási vákuum miatt vadul burjánzó intézményi döntések és politikák, szakmai támogatások hiányában szolgáltatási légüres tér az iskolák és a gyermekek körül, jogszabályok hiánya vagy értelmezhetetlensége miatt gyerekek érdekeit sértő döntések tömege, melyekkel kapcsolatban nincs semmilyen jogorvoslati lehetőség" -írta aggodalmait Radó Péter, mivel a rendkívüli adminisztrációs és igazgatási feladatra nem lát elegendő erőforrást a kormányzati intézményeknél.

2012. április 15-ei határidővel írnak ki új pályázatot egyes megyei intézményfenntartó központok a fenntartásukban működő közoktatási intézmények vezetői feladataira, adta hírül a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. A kiírás azokra az intézményekre vonatkozik, amelyeknél a 2012. március 31-én lezáruló pályázati kiírás nem volt eredményes. Az új pályázati kiírás hamarosan megjelenik a Nemzeti Közigazgatási Intézet honlapján.

A korábbi pályázat eredménytelenül zárult Bács-Kiskun, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Zala megyében. Mivel a megyei közgyűlésektől a Megyei Intézményfenntartó Központokhoz (MIK) került, közoktatással foglalkozó intézmények vezetői megbízatásai a törvény értelmében 2012. március 31-én megszűnnek, az új pályázati kiírás eredményes befejezéséig, de legfeljebb 2012. július 31-éig a közalkalmazotti törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet értelmében ezeknek az intézményeknek a vezetésével megbízható az is, akinek az intézmény vezetésére szóló magasabb vezetői megbízása 2012. március 31-én lejárt, vagy a nevelőtestület adott intézménynek megfelelő képzettséggel rendelkező tagja.

Ha július végéig sem sikerül kinevezni új intézményvezetőt, akkor vezető nélkül kezdődhet az adott intézménynél a tanév. De még ha sikerül is megfelelő jelöltet találni, annak mindössze egy-két hete lesz arra, hogy mindent előkészítsen a szeptemberi iskolanyitásra.