A legnagyobb magyarországi vállalkozások féléves gazdasági várakozásait összegző Top–100 konjunktúraindex decemberben – több mint két év után – első alkalommal csökkent 50 százalék alá – közölte az Ecostat. A csökkenés mértéke 6 százalékpont, jelentősen meghaladja az elmúlt másfél évben regisztrált változások (zömében mérséklődések) arányát.
A nagyvállalatok rövid távú kilátásait hátrányosan befolyásoló külgazdasági adottságok mellett felértékelődik a belső piac szerepe, valamint a gazdálkodás feltételrendszere. A különböző keresletélénkítő intézkedések a belső fogyasztás ösztönzésén keresztül mérsékelték az elmúlt időszakban az exportkereslet visszaesését, valamint a gazdaság lassulását. A növekedés motorjaként számon tartott külpiaci értékesítés szerepét a belső fogyasztás és felhasználás csak részben tudta átvenni, a gazdasági folyamatok dinamikája minden területen csökkent. A gazdaság külső és belső egyensúlya továbbra is fennmaradt, amit számos tényező eredőjeként az áruimportnak az exportnál nagyobb mértékű csökkenése biztosított.
Az Ecostat felmérése szerint a nagyvállalatok arra számítanak, hogy az inflációs ráta 2001 közepétől érzékelhető csökkenése a jövő év első felében folytatódik. A fogyasztói árnövekedést több hónapon át meghatározó világpiaci olajár a túlkínálat miatt alacsony szinten stabilizálódik a jövő évben is. További forinterősödést és az importárak kedvező alakulását feltételezve a termelői árak mérsékeltebb ütemű növekedése várható a következő hat hónapban, ami mérséklően hat a fogyasztói árak növekedésére is. A külső- és belső piacokra jellemző trendekre figyelemmel 2002 első felében a gazdaság növekedése és az ipar termelése néhány tized százalékponttal lassul – vélik a cégek. A felhalmozás az ideinél nagyobb mértékű lesz, a készletfelhalmozás és a beruházások területén is élénkülést várnak, különösen az év második felében. A belső fogyasztás dinamikája továbbra is meghaladja a GDP növekedési ütemét.
A féléves gazdasági előrejelzések szerint a belföldi kereslet kismértékű növekedésére a cégek 21 százaléka (novemberben jelentős növekedést 4, kismértékűt 37 százaléka feltételezett), változatlanságára 65 százaléka számít. A belföldi értékesítés lehetőségeinek bővülésével az elmúlt években ilyen alacsony arányban egy alkalommal sem számoltak a válaszadók. A külföldi kereslet élénkülését jelezte a vállalatok 14 százaléka, csökkenését 43 százaléka.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.