Véleménye szerint mivel minimum 10 százalékos támogatottságot kell szerezniük a választáson a parlamentbe jutáshoz, nem veszélytelen a szocialisták számára, hogy szövetségre léptek a Párbeszéddel.
Az egyéni jelöltek koordinált indítását is minden pártnak át kell gondolnia, hiszen amellett, hogy kialakulhat egy az ellenzék nagy része által támogatott közös jelölt, az egyes pártok számára veszteséggel jár, például a töredékszavazatok elvesztése miatt, ahogyan azt is nehéz megjósolni, hogy a választók miképp reagálnak a koordinált jelöltállításra - mondta a politológus rádióban.
Kapcsolódó
A politikai elemző szerint ha a jelenlegi ellenzéki erők lennének többségben a parlamentben, megkísérelnék a kormányalakítást. A legnagyobb frakcióval rendelkező párt nagy valószínűséggel a Fidesz lesz az új parlamentben - véli Török Gábor. Még akkor is, ha nincs abszolút többsége, megvan a játéktere arra vonatkozóan, hogy esetleg ő keressen magának a mai ellenzékből koalíciós partnert.
Bár Magyarországon eddig nem volt szükség arra, hogy a politika "fő struktúráló dimenzióját meghaladó, bal-jobbon átlépő kormány működött volna", de van olyan helyzet - például, ha a Fidesznek 95 mandátuma lesz, és szeretné folytatni a kormányzást -, hogy a legerősebb parlamenti pártnak választania kell a korábbi ellenzéki pártokból egyet maga mellé. A koalíciókötés nem a szerelemről szól - tette hozzá Török.
Fotó forrása: Shutterstock
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!