A minisztérium egyáltalán nem tervezi a hatályos versenytörvény módosítását, így természetesen nem lehet folyamatban egy nem létező javaslat közigazgatási egyeztetése sem. Ugyanezen okból nem zajlik jogalkotást érintő konzultáció a VM és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) között - olvasható a tárca közleményében. A Népszabadság csütörtöki számában, a Törvénymódosítással mentenék a dinnyekartell résztvevőit című cikkben az állt, hogy a VM a GVH háta mögött módosítaná a versenytörvényt.
Az említett cikk maga is megállapítja, hogy a kereskedők és termelők közötti ármegállapodás tényét minden érintett tagadja. Ez nem is lehet másként, mivel a tárcánál lezajlott egyeztetéseken nem került szóba az értékesítési árak rögzítése - áll a közleményben.
Budai Gyula, a VM parlamenti államtitkára július elején, a dinnyeszezon kezdetén jelentette be, hogy a termelők, a kereskedők - a nagy multinacionális áruházláncok - és a szakmaközi szervezet (FruitVeB) képviselői egyeztettek a minden piaci szereplő számára átlátható viszonyok kialakításáról. Ennek eredményeként olyan megállapodás született, hogy a multinacionális áruházláncok a közösen kialakított áron értékesítik majd a dinnyét, és abban is egyezség született, hogy milyen, még elfogadható ár alakuljon ki a szezon végén. (A kereskedelmi láncok 99 forintért árulták a dinnyét kilónként.)
A Gazdasági Versenyhivatal augusztus 30-án jelentette be, hogy eljárást indított több magyarországi kereskedelmi lánc ellen, mert feltételezi, hogy a görögdinnye értékesítésénél megsértették a versenykorlátozó megállapodás tilalmát.
Az eljárásba a cégek - az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt., az Auchan Magyarország Kft., a CBA Kereskedelmi Kft., a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt., a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. és a Tesco-Global Áruházak Zrt. - mellett a hatóság bevonta a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesületet, valamint a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsot is.
A minisztérium szeptember 6-án közölte, hogy a kormány elfogadta a szaktárca jelentését, amely szerint nem történt kartellezés a dinnyetermesztők védelmében született megállapodás során.
Néhány nappal később az MTI birtokába került a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) végzése, amely szerint a GVH Antitröszt Irodája nem indít versenyfelügyeleti eljárást a dinnyetermesztés és kereskedelem ügyében a Penny Market Kft.-vel és a Vidékfejlesztési Minisztériummal szemben, miközben a többi érintettel ügyében folytatja az augusztus 30-án bejelentett eljárást.