A jegybanki statisztika szerint, míg az első negyedév végén még több mint 3991 milliárd forint tőketartozás állt fönn a hazai devizahiteleseknél, ez három hónap alatt 3855 milliárd forintra mérséklődött. Egy évvel korábban mintegy 4886 milliárd forint volt a tőketartozás. A bankok 2,77 millárd forintot folyósítottak az időszak során, az ügyfelek pedig valamivel több mint 60 milliárd forint tőkét törlesztettek áprilistól júniusig, amiből valamivel 12 milliárdot tett ki az előtörlesztés.

A forint alapú hiteleknél 1897 milliárdról 1885 milliárd forintra mérséklődött a tőketartozás nagysága az időszak alatt. Vagyis az elmúlt 12 hónapban most csökkent először az állomány - egy éve 1601 milliárd forint volt a tartozásállomány. A bankok valamivel több, mint 43 milliárd forint hitelt folyósítottak, az ügyfelek 61 milliárd forintnál valamivel nagyobb összeget törlesztettek, amiből 23 milliárd volt az előtörlesztés.

Az utolsó négy negyedév adatait legnagyobb mértékben a végtörlesztés befolyásolta. 2011. szeptember 29-től 2012. február végéig - tehát a végtörlesztésre rendelkezésre álló teljes időszak alatt - a háztartások aktuális árfolyamon 1303,3 milliárd forint devizahitelt végtörlesztettek, ami végtörlesztési árfolyamon 947,6 milliárd forintnyi tényleges kifizetést jelentett. A végtörlesztés finanszírozásának megközelítőleg 23 százaléka kiváltó forinthitelekből történt, ami a forinthitelek folyósításának 2012 első negyedévében tapasztalt megugrását magyarázza.

A késedelmes devizahitelek átváltása 2012. június közepétől kezdődött és a devizakölcsön-törvény szerint legkésőbb 2012. augusztus 31-ig tarthat. Az MNB előzetes adatbekérése szerint a törvényi szabályozás által érintett tartozások közül 438 millió eurónyi devizahitel-állomány esetében állt fenn 90 napon túli késedelem, amelyből 132 millió euró összegben jelezték az adósok hitelintézeteik részére a törvényi előírásoknak megfelelően, hogy igénybe vennék a devizakölcsönök forintra való konvertálási lehetőségét. Az MNB rendeletben elrendelt adatszolgáltatása alapján a bejelentkezett állományból egyelőre 2012. június 30-ig nyolc szerződés esetén 42 millió forintnak megfelelő összegű késedelmes devizahitel esetén történt meg ténylegesen az átváltás. A gyűjtőszámla hitelek teljes állománya 2012. június végén 865 millió forint volt, amiből az új típusú, 2012. április 1. utáni konstrukcióban folyósított állományok 0,363 millió forintot tettek ki. Az adatokból látszik, hogy a második negyedév folyamán nőtt az igénybevételi dinamika, de a teljes devizahitel állomány arányában egyelőre alacsony a kihasználtság.

A második negyedévében tovább folytatódott a háztartási hitelportfólió minőségének romlása: a nem teljesítő hitelek aránya mind a fizetési késedelem, mind a minősítési kategóriák szempontjából tovább emelkedett.