A hiány-szakképesítések esetében tanulmányi eredménytől függően 10 - 30 ezer forint ösztöndíj illeti meg a tanulót.
Aki rendelkezik kompetenciával, szakmai tudással - legyen az közép-vagy felsőfokú végzettség -, az biztos, hogy Magyarországon is kiemelt elhelyezkedési és bérezési lehetőségekre is számíthat - idézi a portál Bihall Tamást, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oktatási és képzései alelnökét, aki a Kossuth Rádió Napközben című műsorában beszélt.
Régiónként változnak ugyan a hiányszakmák, jellemző szakmacsoportokat azonban meg lehet jelölni: ilyenek például a gépipari szakmák, a szerszámkészítő, hegesztő, a CNC megmunkálású gépkezelő, a forgácsoló. Hozzátette: az építőipar és szerelőipar területén is a hiány jellemző.
A vendéglátóipar a kiemelt zónákban, így a Balaton térségében, illetve a fővárosban is probléma, de szintén általánosan hiány jellemző rá, és az egészségügyi szakmák tekintetében is igen komoly a munkaerőhiány, éppen ezért a kamara 20 szakmát nevezett meg, amelyekhez szeptember 1-től ösztöndíj is társul.
A 2016/2017-es tanévben az eddigi 12-höz képest már 20 hiány-szakképesítést tartalmaz a kormányrendelet, amelyből 5 érettségihez kötött.