A tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján a londoni tőzsde 1,5 százalékos indexcsökkenéssel nyithat, a frankfurti és párizsi tőzsdéken több mint 3 százalék lehet az indexek csökkenése a kereskedés kezdetén, a milánói tőzsdén pedig akár 4 százalékos is - írja az MTI.

Az Egyesült Államok, az EU és szövetségeseik szombaton megállapodtak abban, hogy a legfontosabb orosz bankokat kivonják a SWIFT bankközi rendszerből, és befagyasztják az orosz központi bank eszközeit, korlátozva ezzel az ország lehetőségét arra, hogy hozzáférjen tengerentúli tartalékaihoz. Az orosz rubel hétfőn 40 százalékkal 118,6 dollár/rubelre, rekordalacsony szintre esett. Az S&P "BBB-"-ről "BB+"-ra csökkentette Oroszország hosszú távú devizahiteles hitelminősítését, és negatív kilátásba helyezte azt. Az eddig bejelentett szankciók jelentős negatív következményekkel járhatnak az orosz bankszektor képességére, hogy a nemzetközi kereskedelem pénzügyi közvetítőjeként működjön. A Moody's legutóbb stabil kilátással Baa3-ra minősítette Oroszországot. A Fitch Oroszországra vonatkozó hitelminősítése legutóbb BBB volt, stabil kilátással.

Európában az értékpapír- és pénzpiacok valószínűleg nagyon volatilisek maradnak az előttünk álló héten, mivel a befektetők mérlegelik az Oroszország ellen életbe léptetett szankciókat és a konfliktus esetleges eszkalálódását. Egyébként a figyelem középpontjában az amerikai nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak számának az alakulása, Powell Fed-elnök kongresszusi beszámolója, az euróövezeti inflációs ráta, a kínai feldolgozóipari PMI, valamint India, Kanada, Ausztrália, Törökország, Svájc és Brazília negyedik negyedéves GDP-növekedési rátája áll majd.

Az európai főbb részvényindexek pénteken emelkedéssel zártak, az előző kereskedés nap erőteljes eséséből visszapattanva, mivel a befektetők a visszavásárlásra használták ki a 2021 májusa óta nem tapasztalt alacsony árfolyamokat.

A páneurópai Stoxx Europe 600 index a második heti csökkenést könyvelhette el azzal együtt is, hogy pénteken 3,3 százalékkal emelkedett, a frankfurti DAX pedig 3,1 százalékot veszített a héten a pénteki 3,7 százalékos emelkedés után is. A CAC 40 index pénteken 3,5 százalékos emelkedéssel zárt, visszapattanva a legutóbbi ülésen elért négyhavi mélypontról. Az FTSE 100 közel 4 százalékkal emelkedett pénteken, visszaszerezve a csütörtöki veszteségeket, és mindössze 0,2 százalékra csökkentve a heti veszteséget. A milánói index 3,6 százalékkal magasabban zárta a hét utolsó kereskedési napját, az előző kereskedési napon elért öthavi mélypont után.

Múlt pénteken a volatilitás ellenére a Dow 2020 novembere óta a legjobb napját produkálta 2,5 százalékos emelkedéssel, az S&P 500 2,2 százalékkal, a Nasdaq pedig 1,6 százalékkal emelkedett. A Dow a harmadik egymást követő héten zárt gyengébben, míg az S&P 0,8 százalékkal erősödött, a Nasdaq pedig 1,1 százalékkal emelkedett.

Hétfőn azonban az Oroszország ellen a hét végén elrendelt szankciók és azok várható hatása miatt már fordult a hangulat a nemzetközi tőzsdéken. A Dow Jones határidős jegyzései hétfőn több mint 500 pontot zuhantak a korai ázsiai kereskedésben, az S&P 500 határidős jegyzései 2,5 százalékot, a Nasdaq 100 pedig 3,2 százalékot esett.

Az euró több mint 1 százalékkal 1,12 dollár alá gyengült hétfőn a korai ázsiai kereskedésben, és 2020 júliusa óta a leggyengébb szinten zárt, mivel a befektetők a biztonságos értékőrző eszközök felé fordultak. Az európai kereskedési idő kezdete előtt másfél órával 1,11617 dolláron jegyezték az eurót 0,97 százalékos csökkenéssel.

A dollárindex hétfőn a korai ázsiai kereskedésben átlépte a 97 pontot 2020 júliusa óta a legerősebb szinten. Az európai kereskedés kezdete előtt 0,75 százalékkal állt magasabban 97,26 ponton.

A WTI nyersolaj határidős jegyzése pénteken 1,3 százalékkal hordónként 91,59 dollárra csökkent, miután az előző nap az ára 2014 júliusa óta először lépte át a 100 dollárt. A hetet ezzel együtt is 1,5 százalékos nyereséggel zárta. Hétfőn az európai nyitás előtt másfél órával 96,42 dolláron állt az ára 5,27 százalékos emelkedéssel. A Brent nyersolaj ára 102,34 dolláron, 4,50 százalékkal magasabban.

 

Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!