A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

A hitelek törlesztésében jelentkező nehézségek általában sok tényező együttes hatásától függnek, de − ismerték el az UniCreditnél − az utóbbi időszakban tapasztalt extrém kiugrás esetében mindenképpen van kapcsolat az árfolyam és a törlesztési késedelmek között. Úgy vélik azonban, rövid távon nem lehet messzemenő következtetést levonni.

Az OTP-nél is arról beszéltek, hogy a jelenlegi magas frankárfolyam a kötelezettségeiket késedelmesen teljesítő adósok számát bizonyára növeli. A bedőlésekre gyakorolt hatása pedig attól függ, mennyire tartósan lesz gyenge a forint a svájci frankkal szemben. Gyenes Gergely, az AXA jelzáloghitel-területi vezetője időszakot is hajlandó volt megjelölni. Szerinte a jelenlegi árfolyamszint már komoly problémákat okozhat a svájci frankban nyilvántartott kölcsönnel rendelkező ügyfelek számára, ha legalább két-három törlesztőrészletre kiterjedően megmarad. Most először egyébként más banknál is úgy vélekedtek: "piaci szinten akár tömegesen kerülhetnek újabb devizahitelesek igen nehéz helyzetbe".

Régebben a banki szakemberek közül többen is a rövid távon bekövetkező tízszázalékos árfolyammozgást tartották annyira erőteljesnek, ami már a portfólió minőségére sem hatástalan. A jegybanki adatok alapján a svájci frank szerdán zárásra az egy hónappal korábbinál több mint 15 százalékkal volt erősebb.

Tartós marad a magas frankárfolyam?

Az MKB stratégiai elemzője tartósan magas, 240-245 forint körüli frankárfolyammal számol. Tóth Henrik lapunknak elmondta: jellemzően a lakossági devizahiteleseket érinti a "frankhurrikán". Bár a 250 forint feletti árfolyam átmeneti pánikhatást tartalmaz, a tartósan 240 forint feletti "nyugalmi" árfolyam is növelhetné a hitelbedőlések mértékét.

Abban a szegmensben számít további erózióra, ahol már most is 90 napon túli késedelemben vannak az ügyfelek. Ők nem élhetnek a 180 forint feletti árfolyam miatti terhek "forinthitelesítésével" és 2014 utánra halasztásával, és jellemzően nem segíti őket a magán-nyugdíjpénztári reálhozam és a jövedelemadó változása sem. Így itt növekedhet az árverezések valószínűsége; a felállítás előtt álló Nemzeti Eszközkezelő juthat mentsvár szerephez a szociálisan rászorulóknál.

A munkanálküliség a fő gond

Továbbra is szinte minden szakértő hangsúlyozza viszont, hogy − legalábbis eddig − a törlesztési késedelmek nem elsősorban az árfolyamok alakulása okán következtek be, hanem a gazdasági helyzet, a munkanélküliség növekedése miatt. Müller János, a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója szerint a mintegy félmillió munkanélküli közül 150 ezren is lehetnek a hitellel rendelkezők.

Három hónapon túli tartozás (százalék)
Hiteltermék200820092010
Fedezetlen forint6,8117,1822,19
Fedezetlen deviza2,849,5810,04
Jelzálog forint1,253,344,73
Jelzálog deviza0,795,939,6
Lakás forint1,12,953,92
Lakás deviza0,494,296,71

Forrás: MNB