A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint júliusban a kivitel euróban számolt értéke 5,4, az importé 2,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A kereskedelmi mérlegtöbblet 674 millió euró volt, 236 millióval több a tavaly júliusinál. Az államtitkár kiemelte: az elmúlt 4 év adatait tekintve az idei évben júliusig megtermelt exporttöbblet lényegesen meghaladja az előző években elért értékeket.
A jelenlegi magas külkereskedelmi többlet alakulásához nagyban hozzájárult az elmúlt időszakban tapasztalható alacsony olajár, ugyanis az import nagyságát, költségét alapvetően meghatározza, hogy hogyan alakulnak az energiaárak a világpiacon - mondta. Hozzátette: az ország külkereskedelmi többletét az is javítja, hogy a tavalyi meglehetősen enyhe tél miatt lényegesen kevesebb gázt kellett az idén importálni, mint egy évvel korábban, miután a gáztározók feltöltéséhez kevesebb gázt kell vásárolni a világpiacról.
Kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a Mol tevékenységét a nyomott olajár és a csökkenő gázszállítás kevésbé érinti, ugyanis a kiskereskedelmi adatok szerint mintegy 8 százalékkal bővült a hazai üzemanyag-fogyasztás, és ez a Mol finomítói kapacitásainak magasabb szintű kihasználását teszi lehetővé. A Molnak azonban vannak kitermelési érdekeltségei is olajban gazdag országokban, így az olajár esése nyilvánvalóan csökkenti a cég kitermelési nyereségét - jegyezte meg Glattfelder Béla.