Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében elnyert több mint 10 milliárdos forrással végrehajtott program keretében megépült az In Vitro Diagnosztikai Tömb, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) létrehozta a Központi sürgősségi, központi intenzív, felnőtt és gyermek onkohematológia tömböt, és centralizálta a belgyógyászati ellátást. Fejlesztették a Bőrgyógyászati Klinika égési osztályát és megvalósult a Gyermekgyógyászati Intézet központi gyermekintenzív osztálya.
További fejlesztéssel lehetővé vált a fogyatékos gyermekek fogászati ellátása, mind az egészséges mind a sérült spáciensek fej-nyaksebészeti, arc-állcsont és szájsebészeti ellátása feltételei javultak. Létrejött az élődonoros vese-transzplantáció infrastrukturális háttere. A Pathológiai és az Igazságügyi Orvostani Intézet centralizációja keretében új, korszerű, költséghatékony infrastruktúrát hoztak létre.
A Mikrobiológiai Intézet helyén felépült In Vitro Diagnosztikai Tömbben kapott helyet a Laboratóriumi Medicina Intézet, a Mikrobiológiai Intézet és az országon egyedülálló Személyre Szabott Orvoslási Központ, valamint egy 300 fős betegbemutató terem. A laboratóriumok és több szakambulancia egy épületen belüli elhelyezése, valamint az épületet a klinikákkal közvetlenül összekötő csőposta rendszer lehetővé tette az egységes és korszerű mintaszállítási- és mintakezelési rendszer kialakítását.
Ez a fejlesztés az egységesen alkalmazott laborinformatikai rendszerrel együtt a betegek mintáinak útját gyorsítja és egyszerűsíti, jelentős mértékben csökkenti a laboreredmények visszajuttatási idejét a kezelő orvoshoz. Lerövidül a várakozási idő, csökkenthető az egy betegtől levett vérminták száma. Az eszköz- és műszerpark, valamint a szakemberek centralizációja hatékonyabb diagnosztikát tesz lehetővé mind az általános, mind a speciális laboratóriumi diagnosztika területén. A város és a régió betegei ellátásán túl bizonyos speciális vizsgálatokra az egész országból érkeznek betegek.
A projekt támogatási szerződését 2009. július 30-án írták alá, a kivitelezés során a HUNÉP Universal Zrt. és a Magyar Építő Zrt. konzorciuma megépített mintegy 18 ezer négyzetméternyi új épületet és csaknem 12 ezer négyzetméteren felújítási munkákat végzett. Az elnyert forrás 2. 569 milliárd értékű korszerű gép-műszer beszerzésre is lehetőséget nyújtott.