Az Európai Központi Bank (ECB) a külföldi bankok érdekében helyezte nyomás alá Magyarországot azzal, hogy a devizahitelesek ügyének rendezése érdekében készülő törvény veszélyeire figyelmeztetett - kezdi az európai jegybanknak küldött félhivatalos magyar válasz ismertetését a Wall Street Journal. A Fidesz reakciójában azzal érvel, hogy a jogszabály nem érinti a központi bankokkal kapcsolatos európai megállapodást, ezért szigorúan véve senkivel sem kötelező vele kapcsolatban konzultálni.

Az ECB azt kifogásolta, hogy az első törvénycsomagot szél sebesen elfogadta a magyar parlament, nem hagyva időt az európai jegybanknak, hogy kifejtse a véleményét azzal kapcsolatban. A bank emellett arra figyelmeztetett, hogy a törvények végrehajtása nehéz helyzetbe hozhatja a bankokat és árthat a pénzpiacoknak, illetve általában a gazdaságnak is. A magyar kormánynak az ECB szerint biztosítania kellene, hogy a devizahitelek forintra konvertálása ne billentse meg az ország makrogazdasági és pénzügyi egyensúlyát.

Talán nem kéne

Emellett konzultálnia kellene azokkal az uniós országokkal, amelyek bankjainak magyar leányvállalatait érintik a kemény rendelkezések. Az új szabályozásból ugyanis olyan kockázatok is fakadnak, melyek túlmutatnak a magyar határokon. Az MNB 2,3-2,9 milliárd euró közé teszi azt a költséget, amely devizahiteles-törvény miatt a pénzintézetekre hárul.

A Fidesz kommentárja igazolja az elemzők korábbi várakozását, amely szerint az ECB megjegyzései csak felszítják a harcias magyar miniszterelnök, Orbán Viktor harci kedvét. Csak újabb alkalmat adnak neki arra, hogy vívjon egyet az Európai Unió szervezeteivel. Az elmúlt négy évben Magyarország megütközött az EU-val és az ECB-vel adózási ügyekben, a jegybank függetlenségének csorbításával összefüggésben, továbbá az alapvető törvényekkel kapcsolatos kérdésekben.

Az ECB véleménye "égi áldás az EU-t rugdosó Orbánnak, aki mindig késznek mutatkozik egy újabb csatára - értékeli a helyzetet Timothy Ash, a Standard Bank feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője. Ugyanakkor Magyarországnak talán nincs szüksége egy újabb Orbán-ECB összecsapásra, amikor a forint 2012 eleje óta nem látott szintre gyengült - teszi hozzá. A hivatalos magyar választ az európai jegybank levelére a jövő hétre ígérik.