A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
December óta mindössze néhány pénztári tag jelezte, hogy visszalép az állami nyugdíjkasszába − tudta meg a Napi Gazdaság a pénztárakhoz intézett körkérdések alapján. Van olyan intézmény, ahol a 11 200-ból mindössze 25-en távoznak, ami nagyjából általános trendnek számít.
A pénztárak optimizmusa azonban nincs kőbe vésve, hiszen a "bizonytalan jogi környezet" megszűnéssel fenyegeti őket. Annyit tudnak, hogy törvény szerint a magán-nyugdíjpénztári egyéni számlákon landoló befizetések már nem érkeznek meg hozzájuk, az összegek az állami nyugdíjkasszát gyarapítják. A tagok keresetük 10 százalékát is nyugdíjjárulékként a Nyugdíjbiztosítási Alapba fizetik, amivel gyakorlatilag megindult a magánnyugdíjpénztárak "lassú felszámolása".
Az szintén ismert számukra, hogy január 1-jétől a tagok ismét szolgálati időt szereznek az állami nyugdíjrendszerben, és keresetüket a társadalombiztosítási nyugellátás során figyelembe veszik. Azt viszont már sem a tagok, sem a pénztárak nem tudják, hogy a majdani nyugellátásukat mi alapján határozzák meg. A pénztárak jelenleg is vizsgálják azokat a lehetőségeket, amelyek a maradók számára a legkedvezőbb megoldást jelenthetik vagyonuk megőrzésére − tudtuk meg az egyik intézmény neve elhallgatását kérő munkatársától.
Már megint nyilatkozni kell
Akik a pénztárak bizonytalan jövője miatt a jövőben a teljes társadalombiztosítási nyugellátást választják, március 31-ig írásban kell nyilatkozniuk pénztáruk felé (tehát a tavalyi menetrendtől eltérően most a nyilatkozatot nem a maradóknak, hanem az állami nyugdíjrendszerbe visszalépőknek kell tenniük, és a nyilatkozatot nem a nyugdíjbiztosítási igazgatóságokhoz, hanem a magánnyugdíjpénztárhoz kell eljuttatni).
Egy másik − szintén név nélkül nyilatkozó − pénztári illetékes azt mondta, hogy a visszalépők tagsági jogviszonya május végével szűnik meg, a végelszámolás alapja az aznapi egyéni számlaegyenleg. Az egyenleg kilépési díjjal és a tagi kifizetéssel csökkentett részét a magánnyugdíjpénztár a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapnak utalja.
A visszalépők ismét rendelkezhetnek a tagság ideje alatt befizetett tagdíj-kiegészítés, valamint a május 31-i fordulónapra megállapított reálhozam összegéről, továbbá kérhetik annak kifizetését vagy jóváírását egy önkéntes nyugdíjpénztárnál vezetett számlára. Másik lehetőségként a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számlára is utaltathatják ezt a pénzt.
Adókedvezmény nincs
A pénztárak szerint a bizonytalanság veheti rá a már amúgy is megcsappant ügyfélkörüket arra, hogy március végéig átlépjenek az állami nyugdíjkasszába, holott azok, akik így döntenek, már a korábbi átlépőket megillető kedvezményeket sem kapják meg, reálhozamuk után már nem élveznek adómentességet. (A miértre a Nemzetgazdasági Minisztériumtól nem kaptunk választ.)
Simonovits András, az MTA Közgazdaságtudományi Intézet tudományos tanácsadója szerint a jelenlegi jogszabályok miatt a pénztárak a náluk parkoló 230 milliárd forint ellenére is hamarosan kénytelenek lesznek lehúzni a rolót.