Az első Orbán-kormány kancelláriaminisztere (Stumpf István) és a parlament alkotmányügyi bizottságának volt fideszes elnöke (Balsai istván) után a testület jelenlegi vezetőjét, a KDNP-s Salamon Lászlót jelöli alkotmánybírónak a Fidesz - értesült az Origo. A posztot februártól töltheti be a politikus, de áprilisban újabb hely üresedik meg a testületben: erre Péterfalvi Attila, az adatvédelmi hatóság jelenlegi vezetője is esélyes.

Salamon jelölését - aki tavaly ősszel Balsai helyett lett a parlament alkotmányügyi bizottságának elnöke - már hetekkel korábban bejelentették a KDNP képviselőinek, de hétfőn az Origo által megkérdezett fideszes képviselők is tényként kezelték, hogy a KDNP frakcióvezető-helyettesét jelölik a jövő év elején megüresedő két alkotmánybírói hely egyikére. Legközelebb 2013 februárjában távozik egy bíró a testületből, a második alkotmánybírói ciklusát töltő Bihari Mihály a hónap végén ugyanis betölti a 70 éves felső korhatárt.

A másik alkotmánybírói hely április elején, az ugyancsak 70. évét betöltő Holló András távozásával üresedik meg, az azonban még nem dőlt el, hogy erre a posztra kit jelöl a Fidesz. A legnagyobb esélyes - az Origo szerint - az adatvédelmi hatóság elnöke, Péterfalvi Attila, de a szóba jöhető jelöltek közt van Székely László, az új polgári törvénykönyv megalkotásáért felelős korábbi miniszteri biztos, illetve két neves büntetőjogász is.

Teljes lesz a Fidesz-többség

A két új alkotmánybíró beültetésével immár teljes lesz a Fidesz és a KDNP által a kormányváltás óta delegált tagok többsége a testületben, a 15 tagból hatot már most is a jelenlegi kormánypártok választottak be. 2010 júliusában Stumpf Istvánt, az első Orbán-kormány kancelláriaminiszterét delegálták az Alkotmánybíróságba, 2011 szeptemberétől pedig a 11 fős testület 15 fősre duzzasztása mellett öt új bírót ültettek a testületbe. A fideszes Balsai István mellett ekkor Szalay Péter ügyvéddel, Szívós Máriával, a Fővárosi Bíróság volt tanácselnökével, a KDNP által delegált Dienes-Oehm Egon volt nagykövettel, valamint egy államjogász- és politológusprofesszorral, Pokol Bélával bővült a testület.