A legfrissebb adatok szerint az 5-6 éves magyar gyerekek dmft-indexének értéke 3,5. Ez azt jelenti, hogy egy óvodáskorú gyerek 20 tejfogából átlagosan 3-4 fog valamennyire károsodott, például már betömték, kihúzták vagy kezeletlenül szuvas maradt. Ezzel az adattal Magyarország az Európai Unió országai között a sereghajtók közé tartozik – derül ki a Közgazdaság-és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaság-Tudományi Intézetének egy friss tanulmányából.
Még nagyobb problémát jelent, hogy ez az érték 25 év távlatában rendkívül stabilnak látszik: ebben az időszakban hat országosan reprezentatív gyermekfogászati adatfelvételre került sor, és közöttük egyikben sem mértek háromnál alacsonyabb értéket.
Némi fejlődés egyedül az ép fogú gyermekek részarányában következett be, amely az 1991. évi 30 százalékról 2016-ra 44 százalékra emelkedett. Mint írják: a jobb társadalmi helyzetű gyerekek fogainak állapota az elmúlt két évtizedben úgy javult, hogy közben a rosszabb helyzetűeké változatlan maradt.
Kitérnek arra is, hogy már 2-3 éves korban jelentős társadalmi különbségek állnak fent mind a fogak állapota, mind a fogorvosi látogatások, mind pedig az egészségmagatartások tekintetében, és mindezek kiegészülnek a közfinanszírozott fogorvosi ellátások elérhetőségében mutatkozó szakadékszerű társadalmi különbségekkel. A kisgyermekkori különbségek az életkor előrehaladtával általában csak tovább nőnek.
A szegény családok iskoláskor alatti gyerekeit – noha a gyerekek ellátása ingyenes – rendkívül kis arányban látja fogorvos:
- a 2-3 éves szegény gyerekek 10 százaléka,
- a 4-6 éves szegény gyerekek kevesebb mint 40 százaléka találkozott a 2016 és 2019 közötti időszakban egy átlagos évében fogorvossal.
Felhívják a figyelmet a tanulmány készítői arra is, hogy már az óvodába járó 4-6 éves gyerekeknél a szűrővizsgálatokon való részvételben nagyon nagy egyenlőtlenségeket vannak.
Amíg a legmagasabb jövedelmű negyedbe tartozók gyermekeinek a 60 százaléka jár szűrővizsgálatra, addig a legalacsonyabb jövedelmű negyedbe tartozók gyerekeinek mindössze 37 százaléka vett részt egy évben fogászati szűrővizsgálaton.
A szegény gyerekek 95 százaléka nem jut fogorvoshoz
A legszegényebb jövedelmi negyedbe tartozó kisgyerekek körében aggasztóan magas a kezeletlen szuvasodások aránya. A kutatók szerint a szuvas foggal rendelkező 2-3 éves szegény gyerekek 95 százaléka, a szuvas fogú 4-6 éves szegény gyerekek háromnegyede nem jut fogorvosi ellátáshoz.
A legszembetűnőbb hiányosságok az iskolafogászati rendszer működésében tapasztalhatók. Az ellátatlanság okai között sokféle tényező játszik szerepet: az alulfinanszírozottságtól kezdve, a szabályozás joghézagain át az elszámoltathatóság hiányáig - írják a tanulmány készítői.
A fogszabályozás anomáliái
A fogszabályozás területén is azt tapasztalták, hogy a legjobb anyagi körülmények között élő gyerekek négyszer-ötször nagyobb eséllyel kapnak fogszabályozót Magyarországon a társadalombiztosítás által finanszírozott ellátás keretében, mint a legrosszabb anyagi helyzetben levő családok gyermekei.
A kutatók szerint évente körülbelül évi 3 milliárd forint többletráfordítással javítani lehetne a társadalmi egyenlőtlenségeken.
Megoldás lehetne például az, ha az állam a legrosszabbul ellátott járásokban a kizárólag magánszférában praktizáló fogszabályozó szakorvosoknak jelentősebb kiegészítő támogatást adnának, ha privát betegkörük ellátása mellett részt vállalnának a közfinanszírozott gyerekellátásban is.
A fogszabályozás hosszú időt igénybe vevő folyamat, fél évtől akár két évig is eltarthat. Bár 18 év alatt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozza az ellátást, a felhasznált eszközök azonban részben térítéskötelesek: 80 százalékát a társadalombiztosítás fedezi, 20 százalékát pedig a szülőknek kell megtéríteni.
A finanszírozott eszközlistán van 20-50 ezer forint között a kivehető készülék és a 70-100 ezer forintba kerülő rögzített készülék is, ezeket az árakat egy-egy állkapocsra kell fizetni.
Van, ahol tíz évet kell várni
A NEAK-ellátás keretében működő fogszabályozó tevékenység alulfinanszírozott, a kapacitások a kereslethez képest rendkívül korlátozottak: van úgy, hogy egy-két évig tartó várakozás után lehet a kezelésekhez hozzájutni.
Pest megyében egy és két év közötti a várakozás idő. A legnagyobb gond a Dunántúlon érződik, ahol a két szélsőértéket Somogy és Győr-Moson-Sopron adja. Somogyban egyes rendelésekre rögtön be lehet jutni, Sopronban viszont tíz évet kell várni - írta a Valaszonline.hu.
Problémát jelent, ha a gyerek fogazata elhanyagolt vagy szuvasodott; fogszabályozást csak megfelelően tisztán tartott és szuvasodásmentes fogazaton lehet elvégezni. További korlátozó tényező, hogy az eszközök önrészét a kezelés megkezdése előtt előre ki kell fizetni ami a szegényebb családok egy részét visszatarthatja a kezelésektől - írják a tanulmányban.
Egyes adatok szerint 2021-ben 602 fogszabályozó orvos szerepelt a működési nyilvántartásban, a közfinanszírozott szakellátásban pedig 184 fogszabályozó rendelő volt, ahol 150 fogorvos dolgozott.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!