Március 3-án összesen 32 292 beteg várakozott 60 napon túl valamilyen műtétre az állami egészségügyben, ez derül a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nyilvánosan elérhető várólista-adataiból. Januárban még 32 791-en várak 60 napon túl a műtők ajtajában. 

2025. januárjában közel 500 beteggel volt több a várólistákon, erről itt írtunk bővebben. 

Majdnem minden második várólistán lévő beteg térdműtétre vár

Márciusban a három leghosszabb várólista továbbra is a térd-és csípőprotézis műtéteknél, illetve a szürkehályog-műtéteknél torlódott fel.

Kép: NEAK-adatok

Térdműtétre januárhoz képest 568 beteggel várnak többen, a szürkehályog-műtétek esetén 937 beteggel vár kevesebb, mint év elején, a csípőműtéteknél pedig 180 beteggel nőtt a várólista hossza.

De lássuk az elmúlt pár hónap adatait: 

  • térdprotézisre januárban 14 216 beteg vár, decemberben 13 795-en voltak a várólistán;
  • csípőprotézisért januárban 7 604-en állnak sorba, decemberben 7 287-en vártak;
  • szürkehályog-műtétre januárban 5 450-en, decemberben pedig 4 578-an várakoztak;

Amíg 2024 januárjában valamivel több mint 19 500 beteg várakozott 60 napon túl szem-vagy protézisműtétre, addig idén márciusban 27 081 beteg várja tűkön ülve a műtéti időpontját.

Egy évvel ezelőtt vagyis 2024. januárjában a NEAK adatok szerint a 60 napon túl várakozók száma a három leghosszabb műtét esetén: 

  • 4,2 ezer beteg várt szürkehályog-műtétre;
  • 9,8 ezren vártak térdprotézis-műtétre;
  • 5,5 ezren pedig csípőprotézis-műtétre;

A friss, márciusi NEAK adatok szerint az elmúlt hat hónapban a leghosszabb átlagos tényleges várakozási idő térdprotézisműtétnél 259 nap volt, de a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórházban például 681 napot kellett várni térdműtétre a betegeknek. 

Csípőműtétre Nyíregyházán kellett az elmúlt fél évben a legtovább várni, átlagosan 328 napot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban most 252 beteg áll sorban a műtők ajtaja előtt. A legkevesebbet az Észak-budai Szent János Centrumkórházban kell várni, itt az elmúlt hat hónapban 37 nap volt az átlagos tényleges várakozási idő. 

A szürkehályog-műtétek esetében már sokkal rövidebb a várakozási idő, átlagosan 48 napot kellett várni a betegeknek az elmúlt fél évben. A legtürelmesebbnek a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház Szegedi Tudományegyetem Oktató Kórházban kell lenni a rosszul látó betegeknek, az intézményben 214 napot kellett az elmúlt hat hónapban átlagosan a műtétre várni.

Kötelező és kapacitáshiány miatti várólisták

Jelenleg kilenc területen vezet az egészségbiztosító kötelező várólistát, ahol a 60 napon túl várakozó betegeket sorakoztatják fel. Ezek a beavatkozások többek között a szív elektrofiziológiai vizsgálatai, a csípő-és térdprotézis műtétek, a gerincstabilizáló műtétek, a mandulaműtétek, a prosztata műtétek és a szürkehályog-műtétek.

Emellett még kapacitáshiány miatt is várakozni kell a betegeknek a műtők ajtajában. Például epekőműtétre, sérvműtétre, szaruhártyaműtétre, vagy az ortopédia területén kisebb és nagyobb beavatkozásokra. Itt összesen a korábbi tíz helyett már 12 csoportban vannak várólisták, olvasható az egészségbiztosító honlapján. 

Valami nagyon nincs rendben a várólistáknál, erről Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója beszélt a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság decemberi konferenciáján. A főigazgató megerősítette, hogy tavaly havonta 200 ezer ellátási esemény ragad benn az ellátórendszerben, aminek nem csak közvetlen hatása van, de olyan is, ami majd később jelenik csak meg. A várólisták csökkentéséhez a pénzbeli segítség nem elég, úgy fogalmazott Kiss Zsolt, hogy tragédia a rendszerben, hogy a várólista csökkentésre rendelkezésre álló ötmilliárd forint forrásból kétmilliárd forint 2024-ben is beragadt az ellátórendszerben. 

Úsznak az adósságban az intézmények

Tavaly azt ígérte a kormány, hogy havonta 12,5 milliárd plusz forrást kapnak a kórházak, de Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára azt mondta az Economxnak, valami gond lehet, mert még ezen a jogcímen nem kaptak egy fillért sem az intézmények. Január végi adatok szerint közel 124 milliárd forint a kórházak adóssága. Gulyás Gergely a múlt heti kormányinfón arra a kérdésre, hogy a kórházak mikor kapják meg a havi 12,5 milliárd forint plusz forrást azt válaszolta, hogy megkérdezi a Belügyminisztériumot.