A Napi Gazdaság "Egészségünk" mellékletét a Generali Biztosító támogatta

− Önök szerint kik érdeklődnek majd az új feltételek mellett kínált egészségbiztosítás iránt?

− A hazai biztosítási piacon régóta léteznek egészségbiztosítási termékek, ám ezek jellemzően összegbiztosítások voltak, azaz pénzt, nem egészségügyi szolgáltatást kapott a biztosított. A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás célcsoportja egyértelműen a 30 és 50 közötti, egészségtudatos életvitelt folytatók, de senkit nem zárnék ki, hiszen sokféle élethelyzetben lehet kifejezetten előnyös az Egészségprogram. Az elmúlt hónapokban készítettünk egy felmérést, melynek eredményei azt mutatták, van igény erre a szolgáltatásra. A megkérdezettek fele mondta azt, hogy érdekelné ez a megoldás, ha elérhető lenne, ugyanakkor ez az egészségbiztosítás − a rendszeres szűrővizsgálatok megszervezésével − azoknak is garantáltan szolgáltat, akiknek betegség vagy baleset miatt szerencsére nincs szükségük orvosi ellátásra.

− Mennyi a díja az ilyen biztosításoknak, és milyen szolgáltatásokat tartalmaz?

− Mi három csomagot hoztunk létre, amelyek eltérő szolgáltatásokat tartalmaznak. Az alapcsomagunk szűrővizsgálatokat, számos járóbeteg-ellátást és diagnosztikai vizsgálatot foglal magában. A középső csomagban már terhesgondozás és ambuláns műtétek is helyet kaptak, míg az extra csomagunkban többek között kórházi VIP-ellátást is fizetünk az ügyfeleknek. A díjazás is alapvetően ettől függ, ugyanakkor természetesen a kort és egészségi állapotot is figyelembe vesszük a díjmegállapításnál. Alapvetően azt gondolom, 5−15 ezer forint közötti havi összegről beszélhetünk. Fontos, hogy a biztosító a teljes betegútszervezést is vállalja, a járóbeteg-ellátást és ambuláns műtéteket pedig a páciensek baj esetén korlátlanul, azaz felső limit nélkül igénybe vehetik.

− Milyen előnyökkel járhat egy ilyen biztosítás a tb-hez képest?

− Több dolgot is ki lehet emelni az előnyök közül. Az Egészségprogram keretében teljes körű betegútszervezést nyújtunk a pácienseknek, legyen szó egyszerű szűrővizsgálatról vagy egy komplexebb beavatkozásról. Sőt, így elkerülhetőek lesznek a hosszú, akár több hónapos várólisták a diagnosztikai vizsgálatok vagy az ambuláns, illetve egyéb, komolyabb beavatkozást igénylő kórházi műtétek esetében. Nem mellékes az sem, hogy kikapcsoljuk a rendszerből a hálapénz intézményét, hiszen a biztosító közvetlenül az ellátás szolgáltatójának fizet, ezen túl már nincs további pénzmozgás ebben a rendszerben. Azt gondolom, hogy az Egészségprogram alapvetően egy tiszta helyzetet teremt, hiszen a beteg, a biztosító és a szolgáltató − legyen szó akár magán-, akár állami intézményről − számára is átláthatóbb lesz a teljes folyamat.

− Hogyan hat majd a magánbiztosítók megjelenése az állami ellátórendszerre?

− Véleményem szerint ebben a helyzetben mindenki nyer: a magánszféra, az állami szféra, és legfőbbképpen a páciensek. Fontos tudni, hogy a magánbiztosítók szerepvállalásával az állami ellátórendszer is többletbevételhez jut, amit az intézmények az infrastruktúra fejlesztésére vagy az egészségügyi dolgozók béremelésére is fordíthatnak, ezzel segítve az orvosok megtartását. A várólisták is rövidülhetnek, hiszen a biztosító ügyfelei kiállnak a sorból, ezzel tehermentesítik az állami ellátást.

− Milyen ütemben bővülhet a Generali szerint ez a piac?

− Természetesen nem várunk azonnali robbanást a piacon. Ugyanakkor véleményem szerint hosszabb távon a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás akár több százezres piaccá is nőhet. Mi a Generalinál az idei évben 6-7 ezer szerződésre számítunk, az első pár hét adatai igen kedvezőek.