A Napi Gazdaság keddi számának cikke
Rohamtempóban dolgoznak a bankok a végtörlesztési igények rögzítésén − a Napi Gazdaság információi szerint volt olyan hitelintézet, ahol december 26-án, karácsony másnapján is zajlott az adminisztratív munka.
Az igények számának növekedése nyomán az év utolsó napjaiban az volt a jellemző több banknál is, hogy már a vállalati hitelezők is végtörlesztési igényeket bíráltak el. Mindezek ellenére sokak szerint borzasztó hét következik − a későn ébredők tömegeire várnak a bankok −, s bár az eddigi igénybejelentések során nem voltak tumultuózus jelenetek a pénzintézeteknél, most komoly sorállásokra lehet felkészülni.
Aki eddig nem lépett, lemaradhat
Külön gondot jelent azok kérdése, akik hitelből szeretnék megoldani a végtörlesztést.
Bankokhoz közeli szakértők szerint már nem túl sok jóban reménykedhetnek azok, akik eddig nem nyújtották be igényeiket, nem indították el a hiteligénylési folyamatot. A bankok a megnövekedett leterheltség okán jó szívvel nem tudják bevállalni, hogy lebonyolítják a komplett hitelügyintézést a január 31-i zárásig − amikorra az ügyfélnek fedezetigazolással kell rendelkeznie. A problémát nem pusztán a bankok jelentik − hívják fel a figyelmet a szakemberek −, hiszen számos olyan feltétel is van (földhivatali ügyintézés, értékbecslés), amely szintén szűk keresztmetszetet jelent, s amelyek a bankon kívüli területek.
Melyik bank száll ki?
A másik oldalon a kiváltó forinthitelben gondolkodóknak azzal is szembesülniük kell, hogy a pénzintézetek egyre nagyobb köre fogy ki a likvid pénzből és függeszti fel a kiváltó forinthitelek folyósítását új ügyfelek felé. A Fundamenta és az Aegon a termék felfüggesztését, az AXA a teljes jelzálog-hitelezés leállítását jelentette be. Információink szerint december 23-tól a Gránit Bank sem fogad be új kiváltó forinthiteligényeket, míg a Budapest Banknál december 29-étől lép életbe a felfüggesztés.
Szakértők szerint a mostani helyzetben egyre inkább látható: csak azoknak éri meg a kiváltó kölcsön igénybevétele, akik viszonylag jelentős összeget képesek azon felül is végtörleszteni. Ellenkező esetben ugyanis a forinthitel törlesztőrészlete lényegesen magasabb lehet, mint az eredeti kölcsöné, ráadásul az ügyfél a tovább emelkedő forintkamatpálya miatt is aggódhat. Ezért a megoldást számukra inkább a kibővített árfolyamgát megoldás hozhatja.