Az utóbbi években jelentősen javult Magyarországon a foglalkoztatottság, a termelékenység azonban stagnál. a tudás áll a modern, innováció-vezérelt gazdaság középpontjában, ehhez az egyes cégeknél elengedhetetlen a bérek felzárkóztatása a fejlettebb országok szintjéhez. Az országban a termelékenységet növelni kellene, a magyar kis- és középvállalkozói (kkv) szektor termelékenységének régiós szintre emelése 3-5 százalékkal növelheti a GDP-t - mondta Virág Barnabás.
Alapvetően átalakulhatnak a munkavállaláshoz szükséges képességek, a Világgazdasági Fórum egyik felmérése szerint 2020-ig közel 5 millió állás fog megszűnni a legfejlettebb gazdaságokban a digitalizáció hatására. A termelékenység növekedése, és az innovációk bővítése kell az új növekedési modell kialakításához.
A kkv-szektor beruházási rátája jelentősen lecsökkent az utóbbi években, a termelésben innovációt folytató magyar kkv-k aránya nemzetközi összehasonlításban is alacsony. A növekvő munkaerőhiány komoly korlátja lehet a termelésnek, és az is probléma, hogy a műszaki és természettudományi végzettséggel rendelkező diplomások aránya alacsony Magyarországon. Fontos, hogy a vállalkozások egyre nagyobb arányban használjanak fel EU-s forrásokat a termelékenység és versenyképesség javításához - közölte a jegybank ügyvezető igazgatója.
A magyar bankrendszerben a pénzügyi közvetítés versenyképességét javítani kell, ehhez szükség van a magas működési költségek csökkentésére, amiben kiemelt szerepet kell kapnia a digitalizációnak - mondta Virág az MTI tudósítása szerint.