A patikákban dolgozók fizetésének a versenyképességének megőrzése a tét, ez derül ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara felméréséből. A gyógyszertárak működőképessége és a kollégák megtartása is komoly kihívást jelent az ágazatban, emelte ki Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke.
Sokkal többször találkozunk a gyógyszerészekkel, mint a háziorvosokkal. Az Európai Unióban (EU) naponta 46 millió gyógyszerész-beteg találkozás zajlik, jóval több patika van, mint háziorvosi rendelő. És a tervek szerint a patikák újabb feladatokat is kapnak majd, többek között, már 2025-ben, pilot jelleggel elindulhat egyes patikákban a lakosság vakcinációja, erről Süle András beszélt lapunknak.
Kihívás a gyógyszerészek megtartása
Magyarországon a lakosság 2023-ban 170,2 ezer doboz gyógyszert váltott ki, ami egy csökkenő tendencia, 2019-ban 181 ezer dobozt, 2020-ban pedig 184 ezer doboz gyógyszert adtak át a patikusok a betegeknek. Tavaly jellemzően egy doboz vényköteles gyógyszer támogatott ára 2941 forint volt, 2019-ben 2100 forintba került a receptköteles gyógyszerek átlagos ára.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban 674 milliárd forintot költöttünk gyógyszerre, ebből a egészségbiztosító 521,7 milliárd forint támogatást nyújtott.
A gyógyszertárak árrése 2023-ban 8,2 százalék volt, ez 2024-ben 8 százalék alá csökken, erről Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke beszélt még a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) november végi konferenciáján. Hozzátette: a gyógyszertárakban dolgozók átlagkeresete rendre kisebb a nemzetgazdasági átlagkeresethez és az egyéb egészségügyi dolgozók átlagbéréhez képest.
A gyógyszertárak működőképessége és a kollégák megtartása is komoly kihívást jelent az ágazatban, emelte ki a kamara elnöke. A béremeléseket ütemét már nem tudják követni a patikák
– mondta Hankó Zoltán.
Többek között, hogy tisztán lássanak, ezért is készített egy alkalmazotti bérfelmérést a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) Gazdasági Munkabizottsága. A felmérést interneten lehetett kitölteni, anonim módon 2024. június 6. és június 30. között. Összesen több mint 350 adat érkezett be oly módon, hogy azok regionális megoszlása a gyógyszertárak nagyrégiók szerinti számával közel arányos, ily módon reprezentatívnak tekinthető. Az elemzés 365 gyógyszertár 890 gyógyszerészének, 1136 szakasszisztensének és 117 asszisztensének átlag bruttó havibér adatait tartalmazza.
A gyógyszerészi átlagbér a Dunántúlon a legmagasabb, bruttó 809 ezer forint, és az Alföldön a legalacsonyabb, bruttó 744 ezer forint, a különbség a két régió értéke között 8,7 százalék. A szakasszisztensek bruttó 539 ezer forintot, az asszisztensek bruttó 429 ezer forintot keresnek a Közép-Magyarországi régióban. A dunántúli régió átlagkeresetei a szakasszisztenseknél 486 ezer és 373 forint között mozog.
Budapest elvesztette bérelőnyét
Az idei felmérés során a gyógyszerészek esetében a gyógyszerészi képzés végzésétől eltelt idő függvényében is rákérdeztek a bérekre. Az adatokból az látható, hogy a szakmai végzést követően az idő előrehaladtával a bérek folyamatosan emelkednek, azonban a 20 év gyakorlat után a gyógyszerészek közötti bérkülönbség lényegében megszűnik.
Budapesten a gyógyszerészek átlagbére bruttó 785 ezer forint, Pest vármegyében pedig már bruttó 803 ezer forintot visz haza egy gyógyszerész.
A korábbi, 2020 őszén készült felméréshez képest változás történt, Budapest az akkori 3-4 százalékos bérelőnyét elvesztette, a gyógyszerészek esetében Pest vármegyében a felmérés idején a fizetések 2,3 százalékkal magasabbak, mint a fővárosban, derül ki a MGYK felmérésből.
A gyógyszertárak marketingtevékenységük alapján három nagy csoportba sorolhatók:
- teljesen önállóan működnek;
- valamilyen beszerzési együttműködés tagjai (például Szimpatika, Gyöngy, Társ Patikák);
- franchise tagok (például a Benu, az Alma vagy a Patika Plus);
A három csoportban a felmérés adatai alapján a korábbi 1-4 százalékos közötti különbség megváltozott, és egyes működési modellekben lévő fizetések között – az asszisztensek kivételével - közel egyenletes 4 százalékos bérkülönbség alakult ki.
A nagyobb patikák jobban fizetnek
Települések lakosságszáma alapján a legmagasabb gyógyszertári átlagbérek a 20-40 ezer lakosú településeken találhatók, az eltérés a legalacsonyabb 10 ezer lakosú településekhez képest a gyógyszerészek esetében 20 százalékos.
A 20-40 ezer lakosú települések esetében a gyógyszerészek átlagbére bruttó 904 ezer forint, az 5-10 ezer lakosú településen bruttó 753 ezer forint az átlagbér, a 10-20 ezer lakosú településeken pedig bruttó 840 ezer forint.
Az adatokból az is kiderül, hogy a gyógyszerészi létszám emelésével a havi átlagbérek folyamatosan emelkednek. Például, ahol 5-7 gyógyszerész van ott bruttó 991 ezer forintot is eléri az átlagbér, ahol pedig három vagy négy gyógyszerészt van ott bruttó 770 ezer forint és bruttó 826 ezer forint között keresnek a patikusok.
2024-ben az garantált bérminimumot, ami bruttó 326 ezer forint, a gyógyszertári asszisztensek bére 16,2 százalékkal haladja meg, 2020-ban a különbség 11 százalék volt. A szakasszisztensek átlagbére 49 százalékkal magasabb a garantált bérminimumnál, itt 2020-ban 32 százalék volt a különbség.
Kormányzati segítségre várnak
A gyógyszerészek bérét reálisabb az átlagkeresethez hasonlítani, ami 2024 júniusában a KSH közlése alapján bruttó 642 ezer forint volt, ezt a gyógyszerészi átlagbér ugyan meghaladja 21,6 százalékkal ugyanakkor az egyetemi végzettséggel rendelkezők keresetétől – 2023-ban: 1 051 900 forint – több mint 25 százalékkal marad el. Márpedig a gyógyszerészeket is az orvosegyetemeken képzik.
Amennyiben a gyógyszerészi és a szakasszisztensi béreket a 2024. évi intézeti gyógyszertári bértáblához hasonlítják, akkor kiderül, hogy míg a 2020-ban 15-18 százalék volt a közforgalmú bérek lemaradása, ez a különbség 2024-ben az öt évnél kevesebb gyakorlattal rendelkezőket leszámítva jelentősen megemelkedett 55-161 százalékra.
Egyértelműen látható, hogy a közforgalmú patikákban dolgozók esetében a gyógyszerészi bérek versenyképességének megőrzéséhez kormányzati plusz forrásra van szükség
– emelték ki a tanulmányban.
A napokban írtunk arról, hogy megcsúszott a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a közforgalmú gyógyszertárak számára a támogatott gyógyszerek után járó összegek kiutalásával. A lapunkhoz eljuttatott közleményében a NEAK jelezte, hogy december hónapban két dekád, vagyis húsz nap utalása maradt el, ezek átutalása legkésőbb a jövő hétig megérkezik a patikákhoz.