A megrendelések lendületes növekedésének köszönhetően erőteljes iramban állítja helyre a tavalyi válságban elszenvedett kieséseket a német villamosipari és elektrotechnikai ágazat, de a beszállítói fennakadások miatt a lehetségesnél lassabb ütemben.
Az ágazat szakmai képviseleti szervezete, a ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie) honlapján publikált friss jelentés alapján augusztusban is kétszámjegyű százalékos növekedést ért el a német villamos- és elektrotechnikai ipar megrendeléseinek a növekedési üteme: az egy évvel korábbihoz képest 25,4 százalékosat. A belföldi megrendelések éves növekedése 21,4 százalékos, a külföldi megrendeléseké 28,4 százalékos volt éves bázison számolva. Az exportmegrendeléseken belül az euróövezeti megrendelések 31,8 százalékkal nőttek, a világ többi részéből pedig 27,0 százalékkal.
A januártól augusztusig terjedő időszakban a megrendelések 26,2 százalékkal nőttek az előző évi azonos időszakhoz képest. Ezzel kapcsolatban Andreas Gontermann, a ZVEI vezető közgazdásza megjegyezte: e teljesítménnyel "már a válság előtti bázist, a 2019-est is kétszámjegyű százalékos mértékben sikerült túlteljesíteni, közel 15 százalékkal". Az év első nyolc hónapjában is a külföldi megrendelések nőttek nagyobb mértékben, mint a belföldiek, 31,3 százalékkal szemben a 20,4 százalékkal. Az euróövezetből 30,6 százalékkal több megrendelés érkezett mint egy évvel korábban, a világ többi részéből pedig 31,7 százalékkal több.
Az iparág árbevétele augusztusban 15,7 milliárd euró volt, ami 12,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A belföldi bevétel 11,9 százalékkal nőtt 7,3 milliárd euróra, az exportbevétel pedig 12,3 százalékkal 8,4 milliárd euróra. Az euróövezeti üzleti partnereknek leszállított termékek utáni bevétel 5,9 százalékkal nőtt 2,8 milliárd euróra augusztusban, a világ többi részéről befolyt exportbevétel pedig 15,7 százalékkal emelkedett 5,6 milliárd euróra.
Az ágazat januártól augusztusig 128,9 milliárd euró forgalmat bonyolított, 11,9 százalékkal többet az előző évinél. A belföldi értékesítési árbevétel 10,4 százalékkal emelkedett az év első nyolc hónapjában 59,9 milliárd euróra, az exportbevétel pedig 13,3 százalékkal emelkedett 68,7 milliárd euróra. Az euróövezetben 12,8 százalékkal nőtt a forgalom 24,8 milliárd euróra, a világ többi részéről pedig 43,9 milliárd euró bevétel folyt be, 13,5 százalékkal magasabb a 2020-as bázisnál. - Amilyen jól állnak az idén a megrendelések, annyira nehéz a helyzet a beszerzési oldalon a makacs beszállítói fennakadások miatt - közölte Gontermann.
A szektor 869 ezer alkalmazottat foglalkoztatott augusztusban. Részmunkaidős foglalkoztatásban már csak 24 ezren dolgoznak - szemben a 2020. májusi 181 ezres csúccsal.