Visszatérő alkotmányossági problémára, hogy a felsőoktatásért felelős miniszter döntési szabadsága jelenleg szinte korlátlan - tette közzé Szabó Máté ombudsman. Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala szerint jelentkezés egy felsőoktatási intézménybe alapvető, sokszor életre szóló döntés, amely mind a fiataloknak, mind a szülőknek felelősséget jelent, és anyagi következményekkel jár. Különösen fontos tehát a felvételi eljárásban a tervezhetőség, a kiszámíthatóság. Emlékeztettek arra, hogy Szabó Máté már tavaly szóvá tette a felvételizők döntéséhez adott rövid határidőt.

Jelentésben foglalkozott a felvételi keretszámok megállapításával, és alkotmánybírósági indítványt nyújtott be a hallgatói szerződésekkel kapcsolatban. Ez év elején az alapvető jogok biztosa sajtóhírekből értesült a felsőoktatási felvételi átalakításával kapcsolatos újabb problémákról, bizonytalanságokról, ezért ismét átfogó vizsgálatot indított a felvételi rendszer működéséről - közölték. Az ombudsman rámutatott, hogy a felvételi eljárás érzékeny terület, ahol a jogalkotás hagyományos garanciáit, így a kellő felkészülési idő biztosítását és az előre rögzített határidőket akkor sem lehet egyoldalúan felülírni, ha a változtatásról az érintettek megállapodtak.

A biztos megállapította, hogy aggályos volt a miniszteri döntéshozatali eljárás is, amely határidőn túl, lényeges változtatásokkal hozta meg az állami ösztöndíjjal finanszírozott képzésekről és a minimális felvételi követelményekről szóló határozatot.
Szabó Máté szerint a jogbiztonság követelményét sérti, hogy pontatlanok és hiányosak azok a szabályok, amelyek meghatározzák a Felsőoktatási Tervezési Testület bevonását a felvételi eljárással összefüggő stratégiai kormányzati döntések előkészítésbe. Az eljárás nem biztosít kiszámítható, egyértelmű részvételi kereteket az érintetteknek: a testület csak akkor vehet részt az előkészítésben, ha arra a miniszter felkéri.

A biztos kiemelte, hogy az előzetes véleményezéssel, javaslattételi lehetőséggel megelőzhetők az utólagos korrekciók, egyúttal biztosítható, hogy megalapozottak legyenek a felsőoktatásba bekerülés támogatásával kapcsolatos döntések.
Az ombudsman jelentése kitér arra: egyes karok, illetve szakok esetében megszüntetheti vagy minimálisra csökkentheti, másoknál pedig megemelheti az állami finanszírozást, és meghatározhatja a feltételeit.

A biztos ezért felkérte a minisztert a felsőoktatásban való részvétel állami támogatásával kapcsolatos döntéshozatal törvényi kereteinek és garanciáinak kialakítására, illetve kiegészítésére. Szabó Máté megállapította: a felvételizők dokumentumainak benyújtását a felvételi eljárás szigorú és szűk határidőkhöz köti, miközben bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy igazolnia kell, mulasztása önhibáján kívül történt. Ugyanakkor az igazolási kérelem benyújtására nincs lehetőség. Az ombudsman ennek megváltoztatását is kérte a minisztertől - olvasható a hivatal közleményében.