Az eddigi tapasztalatok alapján hány százalékát visszük vissza a megvásárolt betétdíjas palackoknak, vagy még kivárunk vele és nagyobb tételekben gyűjti otthon a lakosság?
A nemzetközi példáknál az látható, hogy a termékek kibocsátásától számítva nagyságrendileg két hónap telik el a visszaváltásig, egyedül a szeszesitalok esetében van eltérés, ahol ennél is hosszabb időszakkal számolhatunk. A hazai rendszer esetében a MOHU még gyűjti az adatokat, reális számokat pedig legkorábban 2025 első negyedévében láthatunk. A kiskereskedelemben eladott palackok mennyiségéről azonban a MOHU nem rendelkezik adatbázissal, így erre vonatkozó konkrét számokkal sajnos nem tudunk szolgálni.
Kapcsolódó
Milliárdos számok
A Transpack szerint Magyarországon évente több mint 3–3,5 milliárd italcsomagolás (amely a DRS-rendszerhez tartozik) kerül forgalomba, amelyek tömege körülbelül 160 ezer tonna.Másképp fogalmazva, a naponta megvásárolt betétdíjas palackok és a naponta visszaváltott palackok számában megmutatkozó különbségre kérdeznék rá darabszámban, esetleg forintosítva.
Ez esetben fontos, hogy a MOHU adatbázisában nem szerepel a forgalomba hozott mennyiségekre vonatkozó adat. Az azonban már most látható, az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszerének (DRS) bevezetése óta a fogyasztók idén július 18-ig már tizenhatmillió palackot és dobozt váltottak vissza a REpontokon keresztül, és jelenleg is naponta több mint egymillió italcsomagolás kerül vissza a rendszeren keresztül a körforgásba.
Mi lesz az így megmaradt többlet különbséggel, hova folyik be a pénz? Jelenthet-e ez burkolt áremelést?
Egy ideálisan működő lánc esetén nem beszélhetünk többlet költségről. A körforgásos rendszer lényege pontosan az, hogy a visszaváltási díj a csomagolásokhoz hasonlatosan folyamatosan körforgásban legyen. Minden kötelező visszaváltási díjas termék 50 forint betétdíjat tartalmaz.
A láncban ezt az összeget első lépésként a gyártó fizeti meg a MOHU-nak. Ezt követően a kereskedő a gyártótól már a visszaváltási díjjal növelt áron vásárolja meg a palackokat, majd az 50 forintos visszaváltási díjjal terhelt áron értékesíti azokat a fogyasztónak. A fogyasztó által kifizetett betétdíjat a visszaváltást követően a MOHU téríti meg.
A visszatérítés bolti utalványként, jótékonysági felajánlásként vagy a világon egyedülálló módon, azonnali banki utalással is kérhető. A fogyasztó döntése, hogy a használt palackokat visszaváltja-e, így maga a betétdíj nem tekinthető áremelkedésnek. Amennyiben nem váltja vissza, akkor az előzetesen a gyártók által megfizetett díjat a MOHU-nak teljes egészében a rendszer működésére kell fordítania.

Vannak-e ezzel kapcsolatban külföldi tapasztalatok, hol váltják vissza a legnagyobb arányban ezeket a palackokat és hol helyezkedik el a listán Magyarország az eddigi tapasztalatok alapján és hova szeretnénk eljutni, melyik ország szintjére?
Mivel a féléves türelmi időszak július elején zárult le, ezért egyelőre még nagyon korai a nemzetközi összehasonlítás. Nemzetközi viszonylatban az első évben 60-70 százalékos visszaváltási arány jellemző, ami átlagosan 2-3 éven belül 85-90 százalékra emelkedik. Nagyon sikeres példát jelentenek a skandináv és a balti államok, valamint a közeli Szlovákia is, amely 92 százalékos visszaváltást ért el a 2022 januári indulása óta. Ha a kezdeti számokat nézzük, akkor Magyarország is jó úton halad a kitűzött célszámok elérése felé.
Elég a Mohu kapacitása jelenleg a naponta megvásárolt összes betétdíjas palack visszaváltásához és szükség van-e még a meglévő kapacitás növelésére?
A MOHU a kötelező visszaváltási (DRS) rendszer mögött álló technológiai feltételeket, az automaták szervizelését és a szükséges logisztikát biztosítja kiterjedt alvállalkozói hálózatán keresztül. A visszaváltási folyamatokat pedig a REpontként leszerződött kiskereskedelmi partnereink támogatják operatív szinten. Ez jellemzően az automaták napi karbantartását és tisztítását, a megtelt zsákok cseréjét, a fogyasztók helyszíni támogatását, az utalványok beváltását, és egyéb, a rendszer működésének gördülékenységét szolgáló feladatokat jelenti. A rendszer felfutásával párhuzamosan a kapacitások növelése és az automata állomány bővítése is tervben van, emellett a további kézi visszaváltó partnerek csatlakozását is várjuk.
Kollégánkkal előfordult, hogy internet hiányában a visszaváltó automata nem olvasta le a QR-kódot, illetve papír sem volt benne. Mit lehet ilyenkor tenni?
A visszaváltó automata átlagosan 10 centiméternyi távolságból olvassa az egyedi azonosítót. Érdemes a telefon kijelzőjét közel tartani a leolvasó szenzoraihoz, majd lassan vinni egyre távolabb, de a kijelző fényerejének növelése és a többszöri próbálkozás is segíthet az azonosító beolvasásában. Előfordulhat, hogy azért nem tudja beolvasni a gép a QR-kódot, mert nem megfelelő az internethálózat, amire az automata csatlakozik, illetve az automatán nem történt meg a szükséges frissítés. Amennyiben az automata nem olvassa be senki egyedi azonosítóját, úgy azt az érintett boltnak szükséges jeleznie a gép gyártója felé.
A másik esetben az automata jelzi, ha a nyomtatópapír kifogyóban van. A nyomtatópapír biztosítása, illetve a papír cseréje a kiskereskedelmi egység feladata. Az az utalvány, amit a visszaváltó automata kiadott, készpénzre váltható a kereskedőnél, vagy értéke levonható a vásárlás végösszegéből.
Kötelező visszaváltás: ezért ne nyomjuk össze a dobozokat, palackokat
Környezetvédelmi aggályokat tisztázott az Economx érdeklődésére a Mohu, amely az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere mögött áll. Utánajártunk annak, a régi rutin szerint miért nem szabad összenyomni fogyasztás után a dobozokat, palackokat, miért nem feltétlenül váltja vissza a rendszert az egyik boltban vásárolt DRS-logós terméket a másik üzlet automatája, további mi lesz a visszaváltási rendszer indulása előtt keletkezett hulladékkal.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Régóta várt idő köszönt be az előttünk álló héten, de nem árt közelben tartani az esernyőt

Durván bezuhant Trump népszerűsége

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Borzalmas baleset az M1-esnél: mentőhelikopter kellett a helyszínre

Ugyanaz az uniós rém fenyegeti a magyar bankokat és a kkv-kat

Befektetne a Toyota: 42 milliárd dolláros kivásárlást fontolgat
