A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt., az Auchan Magyarország Kft., a CBA Kereskedelmi Kft., a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt., a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. és a Tesco-Global Áruházak Zrt. vállalkozásokkal, továbbá a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesülettel és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal szemben versenykorlátozó megállapodás tilalmának feltételezett megsértése miatt - jelentetet be a versenyhivatal.
A GVH észlelte, hogy az érintett kereskedelmi cégek és szakmai szervezetek vélelmezhetően megegyeztek egyrészt a Magyarországon termesztett görögdinnye 2012. július közepétől alkalmazandó áraiban, másrészt abban, hogy a Magyarországon kívül megtermelt dinnyét nem, vagy csak diszkriminatív árazással forgalmaznak Magyarországon. Az érintettek e magatartásukkal valószínűsíthetően megsértették a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvényben és az Európai Unió működéséről szóló szerződésben foglalt tilalmakat - áll a GVH közleményében.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a nevezett vállalkozások és érdekképviseleti szervezetek a jogsértést elkövették. Az eljárás a tények tisztázására, és ezen keresztül annak megállapítására irányul, hogy történt-e jogsértés - írta a versenyhivatal. Az eljárárás befejezésének határideje 6 hónap, amely azonban akár két alkalommal, egyenként legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható.
Budai Gyula: árakról nem is volt szó
A Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára július elején jelentette be, hogy megállapodtak a dinnyetermelők és a meghatározó kereskedelmi láncok képviselői a tárca által szervezett kerekasztal beszélgetésen. Az államtitkár szerint a láncok vállalták, hogy magyar származású görögdinnyét vásárolnak, és tekintettel lesznek a minőségi elvárásokra, valamint arra is, hogy egyértelműen azonosítható lesz adott esetben a magyar és az import termék is a fogyasztók számára. Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség elnöke, fideszes országgyűlési képviselő akkor azt mondta: ármegállapodás a versenyjogi szabályok értelmében nem született, de "azért világossá tettük a láncok képviselői számára, hogy mekkora az a termelői ár, amely mellett nem lesz vesztesége a termelőknek, és kértük, hogy az árpolitikájuk kialakítása során erre legyenek tekintettel".
Budai július 23-án még arról beszélt, hogy a dinnyekartell ügyében egyeztetett Juhász Miklóssal, a GVH elnökével, s ez alapján leszögezte, a versenyhivatalnál nem folyik eljárás. A GVH korábban azt közölte lapunkkal, hogy a médiából értesült a 99 forintos dinnyeár-alkuról. "Ezzel kapcsolatban a versenyhivatal adatokat kér az érintettektől, s a beérkezett válaszok ismeretében dönt az eljárás indításáról" - fogalmazott a hivatal.
A VM államtitkára augusztus közepén a Kossuth Rádióban szintén arról beszélt, hogy a GVH nem vizsgálódik az ügyben, csak adatokat kért be az üzletláncoktól. Budai szerint csak arra kérték a nagy üzletláncokat, hogy ebben az évben is a tavalyihoz hasonló árban indítsák és fejezzék be a dinnye értékesítést, és külföldről ne vásároljanak. Hozzátette: "árakról nem is volt szó".