Az NBSZ NKI a Microsoft termékek biztonsági frissítések haladéktalan telepítését javasolja. Tájékoztatnak arról is, hogy a szoftvercég 2023. február havi biztonsági csomagjában összesen
77 különböző biztonsági hibát javított, köztük 9 kritikus kockázati besorolású, amelyek kihasználása távoli kódfuttatást tesz lehetővé.
Az érintett termékek között szerepel a többi között a
- .NET and Visual Studio,
- .NET Framework,
- Microsoft Edge (Chromium-based),
- Microsoft Exchange Server,
- Microsoft Office,
- Visual Studio,
- Windows Installer,
- vagy a Windows Win32K
A frissítések jó esetben automatikusan megérkeznek, de manuálisan is letölthetők a gyártói honlapokról. A teljes lista itt olvasható.
A sebezhetőséget megállapításának létezik egy a nemzetközileg elfogadott módszertana: ami egy nullától 10-ig terjedő skála. A mostani kockázatok a 7,3-as, valamint a 7,8-as besorolásban vannak, tehát magasnak mondhatók.
A Microsoft minden hónapban van egy frissítő keddje, a sebezhetőség listáját ezzel párhuzamosan hozzák mindig nyilvánosságra. Ez történt jelen esetben is.
Aki elmulasztja ezeket a frissítéseket vagy eleve ki van kapcsolva ez az opció a Windowsban, az veszélynek teheti ki magát.
Nagyvállalati szinten ugyanakkor teljesen normális, hogy nem telepítenek minden frissítést azonnali hatállyal. Bevett eljárás, hogy előtte felmérik, hogy mennyire kritikus a sebezhetőség abban az infrastruktúrában amiben az adott számítógép működik – mondta Krasznay Csaba, kiberbiztonsági szakértő a napi.hu-nak.
Hozzátette azt is, hogy a végfelhasználók esetében Windows-frissítés szinte mindenkinél teljesen automatikusan szokott megtörténni, valószínűleg észre sem veszi senki. Akkor van gond, ha ez valamiért elmarad, és megjelenik kártékony program ami kimondottan a sebezhetőségre építve próbál hozzáférést szerezni a számítógéphez.
A portálunknak nyilatkozó szakértő, ugyanakkor jelen pillanatban nem tud ilyen kártékony kódról.
Az NKE Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetője ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy a múlt héten Olaszországban akadozott az internetszolgáltatás. Ott például egy 2021 óta ismert, nagyon sok helyen nem befoltozott hiba állt a kimaradás mögött.
Ha ma nem frissítünk lehet, hogy az ma nem probléma, de lehet, hogy holnap, holnapután, egy-két év múlva elő fog jönni, és akkor már probléma lesz
AZ NKE docense szerint egy sebezhető géppel nem túl nehéz kártékony kódot összeszedni: elég csak felmenni egy fertőzött weboldalra, ott egy erre kihegyezett kis program megnézi milyen sérülékeny szoftverek vannak a számítógépünkön. Amennyiben sikerrel jár, már képes is telepíteni azt a kártékony kódot ami utána képes lesz megszerezni akár a bankkártya-adatainkat vagy a jelszavainkat. Jobb tehát elővigyázatosnak lenni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!