A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) javaslata azt a várospolitikai célt kívánja elősegíteni, hogy a közösségi közlekedés ára minél inkább versenyképes legyen az egyéni közlekedéssel szemben. Ennek érdekében 2012-ben sem emelkednek a jegyárak, a nettó árak csökkentése révén a megemelt áfa-kulcs ellenére sem kell többet fizetni a pénztáraknál - közölte a BKK. A vonaljegy 320 forint, a helyszínen váltott vonaljegy 400 forint, a 10 darabos gyűjtőjegy 2800, a havibérlet 9800, a tanulóbérlet 3850 forint, a nyugdíjasbérlet 3700 forint marad. Emellett új jegyfajták jelennek meg a palettán.

Új csoportos jegyeket vezetnek be

A csoportos napijegyet 2-5 fős együtt utazó csoportok használhatják, ára a mindenkori napijegy kétszerese, így 2012-ben 3100 forint.

Megjelenik a rendezvényhez kapcsolódó napijegy, amelyet sportesemények, kiállítások, koncertek vagy más hasonló rendezvények belépőjegyével együtt, illetve a kombijegy, amelyet budapesti célállomásra szóló autóbusz-, vonat-, hajó- vagy repülőjegy mellé lehet váltani. Mindkét jegyfajta legfeljebb tíz, egymást követő napra váltható, ára az 1. napra 1200, a 2-3. napokra további +1000 Ft/nap, a 4. naptól kezdve +300 Ft/nap.

Lesz kombinált jegy Ferihegyre

A BKK javaslatára a jövő évben megjelenik egy kombinált vasúti jegy, amely érvényes az ország tetszőleges vasútállomása és Ferihegy vasútállomás között a vonatra, onnan pedig a Liszt Ferenc repülőtér 2-es termináljáig a 200E autóbuszra.

A HÉV-bérletek ezentúl érvényesek lesznek a HÉV-ekkel párhuzamosan közlekedő éjszakai buszjáratokon is, így a Szentendrére tartó 943-as és a Gödöllőre tartó 992-es járatokon.

A kisgyermekes bérletet a budapesti lakcímmel rendelkező szülők szélesebb köre használhatja a BKK javaslata nyomán, a gyermekgondozási segélyben (GYES) és gyermeknevelési támogatásban (GYET) részesülők mellett a terhességi gyermekágyi segélyben (TGYÁS) és gyermekgondozási díjban (GYED) részesülők is igénybe vehetik. Ezáltal további 41 ezer kismama számára válik elérhetővé a kedvezményes bérlet megváltásának lehetősége. A főváros a budapesti családokat kívánja ezzel támogatni, a Közgyűlés és a BKK ugyanakkor javasolja, hogy a kedvezményt terjesszék ki az ország többi részén élő gyermekes szülőkre is, ehhez a kormány döntése szükséges és a helyközi kedvezményrendszer bővítése.

Drágulnak a bírságok, ebből jut a kisgyerekes kedvezményes bérletekre

Emelkednek a pótdíjak, a helyszínen vagy 3 napon belül a pótdíjirodában 8000 forintot, csekken 30 napon belül 16 ezeret, 30 napon túl 32 ezret fizetnek az érvényes jegy nélkül utazók. Az utólagos bérletbemutatás ára 2000 forint marad, azonban a pótdíjazás napján, de későbbi időpontban vásárolt bérleteket nem fogadják el. A hatékonyabb ellenőrzés hatására emelkedő pótdíj-bevételek várhatóan kompenzálják a szélesebb kör által használható kisgyermekes bérlet miatti bevételkiesést - véli a BKK.